Nosorożec biały


Nosorożec biały w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nosorożec biały, nosorożec afrykański, nosorożec szerokopyski, nosorożec tęponosy (Ceratotherium simum) – gatunek ssaka nieparzystokopytnego z rodziny nosorożców. Jest to największy z żyjących obecnie nosorożców. Uzbrojony jest w dwa rogi. Pierwszy osiąga długość do 1,5 metra. Na wolności nosorożce białe mogą żyć nawet do 40 lat. Nie są tak agresywne jak nosorożce czarne. Mogą biec z prędkością 45 km/h.

W końcu XIX wieku nosorożec biały znalazł się na krawędzi wymarcia, gdy przy życiu pozostało około 20–50 osobników w parku KwaZulu-Natal w RPA. Po wielu latach ochrony populacja gatunku osiągnęła pod koniec 2010 roku liczebność ponad 20 000 osobników[2].

Nazwa nosorożec biały nie ma związku z ubarwieniem zwierzęcia. Początkowo gatunek nazywał się wyd rhino (wyd – po afrykanersku „szeroki”) i określenie to odnosiło się do szerokiego pyska nosorożca. Nazwa zwierzęcia została przez angielskich osadników źle przetłumaczona na white rhino („nosorożec biały”) i ta wersja się utrwaliła.

Spis treści

Środowisko, występowanie i odżywianie | edytuj kod

Nosorożec biały występuje głównie na terenach Demokratycznej Republiki Konga, Namibii, Republiki Południowej Afryki, Botswany, Zambii i Kenii. Jako że nosorożec biały żywi się prawie wyłącznie krótkimi trawami, preferuje biotopy sawannowe.

Większość dnia nosorożce spędzają ukryte w cieniu, by nie przegrzewać organizmu. Najbardziej aktywne są pod wieczór i wczesnym rankiem. Żywią się trawą, ale zjadają również gałęzie drzew, osty i krzewy.

Nosorożec biały Nosorożce białe w Nowym Zoo w Poznaniu

Rozmnażanie i życie społeczne | edytuj kod

Ciąża nosorożca trwa ok. 16 miesięcy. Na świat przychodzi tylko jedno młode. Mimo osiągnięcia dojrzałości płciowej w wieku 4–5 lat, samica nie rozmnaża się przez następne około 2 lata. Kolejne ciąże przychodzą w odstępach 2–3 letnich. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 10–12 lat. Nosorożce białe żyją samotnie lub w grupach dochodzących do kilkunastu osobników (głównie samice z młodymi).

Wielkość | edytuj kod

 • wysokość w kłębie: 150–185 cm,
 • długość ciała: 330–420 cm,
 • masa ciała: samice 1500–2000, samce 2000–2500 kg,
 • długość ogona: 75 cm

Podgatunki | edytuj kod

Wyróżnia się dwa podgatunki nosorożca białego[3], różniące się znacznie pod względem budowy:

Znaczenie dla człowieka | edytuj kod

Podstawowa broń nosorożca – jego róg – stał się przyczyną jego nieomal całkowitej zagłady z powodu znaczenia dla człowieka. W medycynie Wschodu uznaje się bowiem sproszkowany róg nosorożca za remedium na choroby wątroby, serca, skóry, a także za doskonały afrodyzjak.

Przypisy | edytuj kod

 1. Ceratotherium simum, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b R. Emslie: Ceratotherium simum (ang.). The IUCN Red List of Threatened Species, 2012. [dostęp 2020-02-22].
 3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Ceratotherium simum. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 31 maja 2009]
 4. R. Emslie: Ceratotherium simum ssp. simum (ang.). The IUCN Red List of Threatened Species, 2011. [dostęp 2020-02-22].
 5. R. Emslie: Ceratotherium simum ssp. cottoni (ang.). The IUCN Red List of Threatened Species, 2011. [dostęp 2020-02-22].
 6. TomekT. Orszulak TomekT., Nie żyje ostatni biały nosorożec północny, ale jest szansa na przetrwanie gatunku. "Był delikatnym olbrzymem", wiadomosci.wp.pl, 20 marca 2018 [dostęp 2019-06-07]  (pol.).
 7. Nosorożce białe północne są na granicy wymarcia. Teraz jest szansa na ratunek, tvnmeteo.tvn24.pl [dostęp 2019-10-27] .
Kontrola autorytatywna (takson):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Nosorożec biały" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy