Nowohucka Biblioteka Publiczna


Na mapach: 50°04′25,2″N 20°02′58,4″E/50,073667 20,049556

Nowohucka Biblioteka Publiczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Filia nr 4-wnętrze, os. Zgody 7

Nowohucka Biblioteka Publiczna – instytucja kultury, powstała w 1995 roku. 1.01.2017 utworzono Bibliotekę Kraków po połączeniu czterech samodzielnych dzielnicowych sieci bibliotek. Biblioteka Kraków tworzy sieć 57 placówek w dotychczasowych siedzibach[1]

Filia nr 2, os. Teatralne 25

Spis treści

Historia | edytuj kod

W roku 1951 powstała pierwsza biblioteka na terenie Nowej Huty, była to filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

W roku 1975 powstała samodzielna organizacyjnie jednostka, Dzielnicowa Biblioteka Publiczna, która od 1995 roku funkcjonowała pod nazwą Nowohucka Biblioteka Publiczna. Instytucja ta składała się z biblioteki wiodącej i 10 filii bibliotecznych. Podzielona była na czytelnię dla dorosłych, czytelnię naukową (baza danych REGION) i czytelnię dla dzieci.

Działalność | edytuj kod

Biblioteka działała w obrębie krajowej sieci bibliotecznej. Główną siedzibą biblioteki był budynek w Krakowie na os. Stalowym 12, a obszarem jej działania był teren dawnej dzielnicy Nowa Huta.

Biblioteka upowszechniała czytelnictwo gromadząc i udostępniając zbiór książek i czasopism, prowadziła działalność kulturalno-oświatową, organizowała imprezy takie jak: prelekcje, spotkania autorskie, konkursy, promocje wydawnictw, montaże słowno muzyczne, recitale aktorskie, wieczory baśni i poezji, wycieczki, lekcje biblioteczne. Nowohucka Biblioteka Publiczna współdziałała z lokalnym środowiskiem uczestnicząc w realizacji programów edukacyjno-wychowawczych i ekologicznych.

Placówki | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Biblioteka Kraków (pol.). [dostęp 2017-07-08].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nowohucka Biblioteka Publiczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy