Nvidia


Na mapach: 37°22′23,9″N 121°57′57,6″W/37,373306 -121,966000

Nvidia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nvidia Corporation[1] (wymowa: ɛnˈvɪdiə; oficjalny zapis: NVIDIA, stylizowany nVIDIA[a]) – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe będące jednym z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych przeznaczonych na rynek komputerowy. Nvidia jest także głównym dostawcą (pod względem udziału w rynku) kart graficznych dla komputerów osobistych ze swoją standardową serią GeForce. Firma produkuje także konsole (Nvidia Shield) oparte na Androidzie[2]. Logo firmy to zielony prostokąt, na który częściowo zachodzi spirala.

Założona została w 1993 roku przez Jen-Hsun Huanga, Chrisa Malachowsky’ego i Curtisa Priema. Główna siedziba firmy mieści się w Santa Clara, w stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych.

Spis treści

Układy graficzne | edytuj kod

Procesor graficzny karty 6600GT Karta Nvidia Riva 128

Układy wykorzystywane w konstrukcji płyt głównych | edytuj kod

Producenci kart graficznych | edytuj kod

Nvidia produkuje głównie same układy procesorów graficznych, choć w przeszłości sama była producentem kart graficznych. Nvidia na nowo zaczęła produkować niewielkie ilości kompletnych kart graficznych. Producent nie nakłada na zewnętrznych producentów ograniczeń co do konfiguracji pamięci czy parametrów GPU. Karty produkowane są jako Original Equipment Manufacturer między innymi przez ASUS, Gigabyte Technology czy Palit.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Mała litera n tej samej wysokości, co reszta napisu. W latach 90. i wczesnych 2000. stylizowany zapis miał pochyloną literę nnVIDIA

Przypisy | edytuj kod

  1. NVIDIA, NVIDIA Logo Guidelines at a Glance [PDF], NVIDIA.com [dostęp 2020-06-05]  (ang.).
  2. Nowa Nvidia Shield jest już dostępna w Polsce / CD-Action – NVIDIA, Nvidia Shield, www.cdaction.pl [dostęp 2017-11-25]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Nvidia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy