Nyŏngwŏn


Nyŏngwŏn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nyŏngwŏn (kor. 녕원군, Nyŏngwŏn-gun) – powiat w Korei Północnej, w północno-wschodniej prowincji P’yŏngan Południowy. W 2008 roku liczył 30 427 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami Taehŭng od wschodu, Yodŏk (prowincja Hamgyŏng Południowy) i Maengsan od południa, Hyangsan, Kujang (obie w prowincji P’yŏngan Północny) i Tŏkch’ŏn od zachodu, a także z miastem Hŭich'ŏn i z powiatem Tongsin od północy.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej powiat składał się z 9 miejscowości (kor. myŏn) oraz 88 wsi (kor. ri). W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości Nyŏngwŏn, T'aegŭk, Yŏngnak, Onhwa (1 wieś) i Tŏkhwa (3 wsie). Powiat Nyŏngwŏn składał się wówczas z jednego miasteczka (Nyŏngwŏn-ŭp) i 18 wsi. W październiku 1954 roku powiat powiększył się o wsie Ryongdae, Ch'ŏngsan, Sunho, Sinhŭng, Hoeyang i Onyang, które do tej pory znajdowały się w granicach administracyjnych powiatu Taehŭng.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Sport | edytuj kod

Corocznie rozgrywane są tutaj turnieje tenisowe rangi ITF o nazwie ITF Yeongwol Women's Circuit[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  3. http://www.itftennis.com/procircuit/tournaments/women's-tournament/info.aspx?tournamentid=1100038032

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nyŏngwŏn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy