Ołeksandr Chuzman


Ołeksandr Chuzman w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ołeksandr Chuzman, ukr. Олександр Хузман (ur. 10 kwietnia 1962) – ukraiński szachista i trener szachowy, reprezentant Izraela od 1995, arcymistrz od 1991 roku.

Spis treści

Kariera szachowa | edytuj kod

Pierwsze znaczące sukcesy zaczął odnosić w połowie lat 80. XX wieku. W 1986 r. podzielił V m. (za Władimirem Tukmakowem, Aleksandrem Chalifmanem, Nuchimem Raszkowskim i Jaanem Ehlvestem, wspólnie z Wiktorem Kuprejczykiem) w półfinale indywidualnych mistrzostw Związku Radzieckiego, rozegranym w Kujbyszewie, zajął również IV m. w mistrzostwach USRR (za Władimirem Małaniukiem, Jurijem Kruppą i Igorem Nowikowem), a w 1988 r. zwyciężył w kołowym turnieju w Baku.

Sukcesy w kolejnych latach:

Od zmiany obywatelstwa należy do podstawowych zawodników reprezentacji Izraela. W 2014 r. zdobył w Beer Szewie srebrny medal indywidualnych mistrzostw kraju[1]. Wielokrotnie reprezentował Izrael w turniejach drużynowych, m.in.:

Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 lipca 1997 r., z wynikiem 2610 punktów dzielił wówczas 54-60. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie dzieląc 2. miejsce (za Borysem Altermanem, wspólnie z Leonidem Judasinem) wśród izraelskich szachistów[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. GM Victor Mikhalevsky is new champion of Israel
  2. OlimpBase
  3. OlimpBase
  4. FIDE rating history :: Huzman, Alexander

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ołeksandr Chuzman" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy