Ołeksandr Riabokoń


Ołeksandr Riabokoń w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ołeksandr Dmytrowycz Riabokoń, ukr. Олександр Дмитрович Рябоконь, ros. Александр Дмитриевич Рябоконь, Aleksandr Dmitrijewicz Riabokoń (ur. 21 lutego 1964 w Kijowie) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji obrońcy, trener piłkarski.

Spis treści

Kariera piłkarska | edytuj kod

Kariera klubowa | edytuj kod

Rozpoczął karierę piłkarską w Zirce Kirowohrad. W 1987 przeszedł do Worskły Połtawa. Następnie występował w klubach Homselmasz Homel, Spartak Anapa i Lori Kirowakan, po czym powrócił do Zirki. Mistrzostwa Ukrainy rozpoczął w drużynie Dnipra Czerkasy. Potem bronił barw zespołów Meliorator Kachowka i Sirius Żółte Wody. Na początku 1995 wyjechał do Białorusi, gdzie został piłkarzem Tarpeda Mohylew. Jesienią 1995 powrócił do Ukrainy, gdzie występował w podkijowskich zespołach Systema-Boreks Borodzianka oraz Schid/Nerafa/CzAES Sławutycz. W 1997 podpisał kontrakt z chińskim klubem Shanghai Pudong, aby w następnym roku zakończyć karierę piłkarską w Weresie Równe[1].

Kariera trenerska | edytuj kod

Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął pracę trenerską. Najpierw pomagał trenować Borysfen Boryspol, a od lata 2000 do grudnia 2004 (z półroczną przerwą) pracował na stanowisku głównego trenera Borysfena. 28 grudnia 2004 został głównym trenerem Obołoni Kijów[2]. Od 2 lipca 2005 prowadził białoruski klub Dynama Mińsk[3], z którym pracował do maja 2006 roku. Potem do końca roku powadził ponownie Borysfen, po czym od nowego roku został zaproszony na stanowisko głównego trenera Dnipra Czerkasy[4]. Od sierpnia 2008 trenował Desnę Czernihów[5], z którym pracował do lutego 2009 roku. W czerwcu 2010 objął stanowisko głównego trenera w FK Lwów[6]. 29 czerwca 2011 roku zmienił klub na FK Sewastopol[7]. 17 października 2011 roku po serii nieudanych gier został zwolniony z zajmowanego stanowiska[8]. W marcu 2012 ponownie objął prowadzenie Desny Czernihów[9].

Nagrody i odznaczenia | edytuj kod

Sukcesy trenerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. UA-Футбол. Александр Рябоконь: времени на раскачку нет
  2. UA-Футбол. Александр Рябоконь - главный тренер "Оболони"
  3. UA-Футбол. Александр Рябоконь возглавил минское "Динамо"
  4. UA-Футбол. Рябоконь едет в Турин. А потом - в Черкассы ?
  5. UA-Футбол. Олександр Рябоконь - новий тренер "Десни"
  6. UA-Футбол. Олександр Рябоконь – головний тренер "Львова"
  7. UA-Футбол. Главным тренером ФК "Севастополь" назначен Александр Рябоконь
  8. UA-Футбол. Александр Рябоконь покинул пост главного тренера ФК "Севастополь"
  9. UA-Футбол. Олександр Рябоконь - головний тренер ФК "Десна"

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ołeksandr Riabokoń" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy