Ołeksij Kasjanow


Ołeksij Kasjanow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ołeksij Serhijowicz Kasjanow, ukr. Олексій Сергійович Касьянов (ur. 26 sierpnia 1985 w Stachanowie) – ukraiński lekkoatleta specjalizujący się wielobojach.

Na dużych imprezach międzynarodowych zadebiutował w 2007 roku zajmując czwarte lokaty na młodzieżowych mistrzostwach Europy oraz uniwersjadzie. W kolejnym sezonie był siódmym zawodnikiem igrzysk olimpijskich w Pekinie. Sezon 2009 rozpoczął od zdobycia tytułu halowego wicemistrza Europy w siedmioboju. Tuż za podium – na czwartym miejscu – zakończył udział w mistrzostwach świata w Berlinie (2009). Po zajęciu w marcu 2010 szóstego miejsca w siedmioboju na halowych mistrzostwach świata nie udało mu się latem ukończyć dziesięcioboju podczas mistrzostw Europy (Ukrainiec wycofał się z rywalizacji po piątej konkurencji, czyli biegu na 400 metrów). Zajął dalszą lokatę na mistrzostwach świata w Daegu. W 2012 został halowym wicemistrzem świata oraz wicemistrzem Europy. Piąty zawodnik halowych mistrzostw świata w Sopocie (2014). Dwa lata później, na kolejnych halowych mistrzostwach globu, sięgnął po srebrny medal. W 2016 zajął miejsce tuż za podium podczas mistrzostw Europy. Szósty zawodnik mistrzostw świata w Londynie (2017).

Stawał na podium czempionatu Ukrainy oraz reprezentował kraj w pucharze Europy i drużynowych mistrzostwach Europy wielobojach lekkoatletycznych oraz meczach międzypaństwowych.

Rekordy życiowe: dziesięciobój – 8479 pkt. (19/20 sierpnia 2009, Berlin); siedmiobój – 6254 pkt. (29/30 stycznia 2010, Zaporoże), rezultat ten jest halowym rekordem Ukrainy.

Osiągnięcia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ołeksij Kasjanow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy