Ołtarz Jabacha


Ołtarz Jabacha w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ołtarz Jabacha (niem. Jabach Altar) – ołtarz namalowany przez Albrechta Dürera ok. 1503–1505.

Ołtarz został prawdopodobnie zamówiony przez elektora saskiego Fryderyka Mądrego dla kaplicy w uzdrowisku Hiobsbad koło Annabergu w Saksonii. Nie wiadomo kiedy został on podzielony. Cztery zachowane jego części znajdują się obecnie w trzech niemieckich muzeach. Są one pozostałością dwóch skrzydeł. Część centralna ołtarza nie zachowała się.

Zewnętrzna część lewego skrzydła przedstawia Hioba z żoną. Hiob siedzi na kupie gnoju. Żona wylewa na niego wodę z wiadra by złagodzić jego cierpienia wywołane wrzodami. Może to być także aluzja do terapeutycznych właściwości wody zdrojowej. W tle są widoczne płonące ruiny domu, w których zginęły dzieci Hioba, oraz mężczyzna biegnący ze złymi wiadomościami. Ta część ołtarza jest przechowywana w Städel Museum we Frankfurcie nad Menem. Zewnętrzna część lewego skrzydła przedstawia świętych Józefa i Joachima. Jest ona przechowywana w Starej Pinakotece w Monachium.

Zewnętrzna część prawego skrzydła przedstawia Dwóch muzykantów grających na flecie i bębenku. W tym drugim upatrywano autoportretu samego Dürera. W tle są widoczni konni Chaldejczycy kradnący wielbłądy oraz trzech jeźdźców zabijających służących Hioba. Ta część jest przechowywana w Wallraf-Richartz-Museum w Kolonii. Zewnętrzna część prawego skrzydła przedstawia świętych Symeona i Łazarza. Jest ona przechowywana w Starej Pinakotece w Monachium.

Galeria | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  1. Norbert Wolf: Dürer 1471–1528. The genius of the German Renaissance. Köln: 2010, s. 69-71. (ang.)
  2. Chara de Capoa: Stary Testament. Postacie i epizody. Warszawa: 2007, s. 308.
  3. Dürer. Geniusze sztuki. Warszawa: 1991, s. 45.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • Städel Museum: Hiob auf dem Mist (niem.). www.staedelmuseum.de. [dostęp 2011-02-26].
Na podstawie artykułu: "Ołtarz Jabacha" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy