Ośmiornica (serial telewizyjny)


Ośmiornica (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Michele Placido – odtwórca głównej roli w serialu, komisarza Cattaniego

Ośmiornica (wł. La Piovra) – włoski serial kryminalny z lat 1984–2001 w reżyserii Damiano Damianiego (1. sezon), Florestano Vanciniego (2. sezon), Luigi Perelliego (od 3. do 7. oraz 10. sezon) i Giacomo Battiato (8 i 9. sezon), pochylający się nad problmatyką mafii sycylijskiej. Głównym scenarzystą serialu był Ennio De Concini, zaś muzykę stworzyli Riz Ortolani, Ennio Morricone i Paolo Buonvino. Serial zasłynął bezkompromisowym ukazaniem działań mafii z ich brutalnością i brakiem moralnych granic, zupełnie odmiennym od mafii kierującej się kodeksem honorowym z Ojca chrzestnego[1].

Spis treści

Obsada aktorska | edytuj kod

Fabuła | edytuj kod

Głównym bohaterem serialu jest komisarz włoskiej policji Corrado Cattani, który wraz z żoną i dwunastoletnią córką przenosi się z Mediolanu do Trapani na Sycylii, aby zastąpić zamordowanego szefa tamtejszego wydziału kryminalnego, Augusto Marineo. Cattani poznaje młodą hrabiankę Titti Pecci Scialoję, której matka podobno popełniła samobójstwo tej samej nocy, w której zginął Marineo, jednak Cattani uważa, że śledztwo w tej sprawie zostało przedwcześnie zakończone. Komisarz próbuje rozwikłać zagadkę. Ślady prowadzą do miejscowego mafioso, Cirinny. W trakcie śledztwa Cattani zakochuje się w Titti, która jest, jak się okazuje, kochanką Cirinny, który regularnie podaje jej narkotyki. Komisarzowi udaje się aresztować Cirinnę. Ciągła stresująca praca oraz romans z młodą hrabianką sprawiają jednak, że małżeństwo Cattaniego rozpada się. Żona Elsa wraca do domu rodzinnego, natomiast ich córka Paola zostaje z ojcem. Po rozpadzie pożycia małżeńskiego Cattani natrafia na ślad siatki narkotykowej, która powiązana jest z jednym z sycylijskich banków. Pod wpływem sukcesów w działaniach komisarza mafia porywa mu córkę, a w zamian za uwolnienie Paoli żąda, by komisarz przekazał mafii obciążające ją akta i skłamał w sprawie przebiegu aresztowania Cirinny, aby umożliwić jego zwolnienie z aresztu[3].

Sezony | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Mariusz Kusion. Kryminologiczna analiza filmowych wizji przestępczości zorganizowanej. „Zeszyt Naukowy”. 5, s. 65-118, 2011. 
  2. Ośmiornica (ang.). IMDb. [dostęp 2020-03-27].
  3. Ośmiornica. Filmweb. [dostęp 2020-03-27].
Na podstawie artykułu: "Ośmiornica (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy