Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu


Na mapach: 53°38′05,194″N 21°04′03,695″E/53,634776 21,067693

Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadu (JW 2669) – tajny ośrodek szkoleniowy Departamentu I MSW, a obecnie Agencji Wywiadu w Starych Kiejkutach (województwo warmińsko-mazurskie).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wprowadzenie | edytuj kod

 Osobny artykuł: Departament I MSW#Szkoły Wywiadowcze.

Budowa | edytuj kod

Decyzja o stworzeniu ośrodka zapadła w ramach reorganizacji wywiadu na początku lat '70, przeprowadzonej przez Franciszka Szlachcica. Ze względów strategicznych, ośrodek, który był także bazą mobilizacyjną wywiadu i ośrodkiem łączności radiowej z agentami, musiał być umiejscowiony na wschód od linii Wisły. Wybrano Stare Kiejkuty - teren, na którym znajdowała się stanica harcerska. Projekt ośrodka został stworzony przez zespół architektów Tygrysy, a prace budowlane były wykonywane głównie siłami żołnierzy z Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych. Po 18 miesiącach budowy, ośrodek został oficjalnie otwarty w październiku 1972.

Wyposażenie | edytuj kod

Ośrodek dysponował studnią głębinową, własną kanalizacją oraz podziemnym schronem przeciwatomowym. Na terenie ośrodka znajdowały się budynki mieszkalne dla kadry oraz kursantów, koszary dla trzystuosobowej kompanii wartowniczej i stołówka, w której początkowo pracował szef kuchni z warszawskiego Grand Hotelu. Kursanci mieli do dyspozycji bibliotekę, bar z bezpłatnym alkoholem czynny od 17 do północy. W ośrodku także znajdował się kryty basen oraz sala gimnastyczna. Kursanci byli zakwaterowani w czterdziestu dwu-osobowych pokojach wyposażonych zgodnie ze standardami zachodnioeuropejskimi. W ośrodku znajdowała się radiostacja do łączności z zagranicznymi agentami. Teren ośrodka był ozdobiony rzeźbami Alfonsa Karnego, a na centralnym placu znajdował się posąg Światowida - symbol wywiadu, przy którym odbywało się ślubowanie kursantów.

Kursy | edytuj kod

Pierwszy kurs rozpoczął się 6 października 1972. Przed właściwym kursem uczestnicy odbywali miesięczne przeszkolenie wojskowe. Kursy trwały dziewięć miesięcy, od października do czerwca. Uczestnicy musieli mieć wyższe wykształcenie magisterskie. W programie kursów była między innymi nauka werbowania agentów, języków obcych (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i inne według potrzeb) odbywająca się w czterech gabinetach z wyposażeniem elektronicznym, fotografii, kryptologii i obsługi sprzętu radiowego.

Po 1989 roku | edytuj kod

W 1990 ośrodek został przejęty przez Urząd Ochrony Państwa, a po jego rozwiązaniu w 2002 jest zarządzany przez Agencję Wywiadu.

Wybrani absolwenci i wykładowcy | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy