OGAE


OGAE w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 w Savonlinnie przez Jari-Pekka Koikkalainena[1]. Do działań organizacji należy m.in. promocja krajowej muzyki popularnej na świecie, współpraca z innymi klubami i fanami konkursu, promocja Konkursu Piosenki Eurowizji i tworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami[2].

Obecnie organizacja składa się z 45 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie[3]. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004[4].

Od 2 lipca 2011 centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny[1].

Członkowie Stowarzyszenia mają pierwszeństwo w zakupie biletów na Konkursy Piosenki Eurowizji w tzw. „strefie fanów”[5].

Od 2007 członkowie OGAE przeprowadzają przed każdym konkursem nieoficjalne głosowanie mające wyłonić faworyta organizacji do wygrania Konkursu Piosenki Eurowizji. Organizacja organizuje również trzy nieoficjalne konkursy internetowe: Konkurs Piosenki (ang. OGAE Song Contest), Konkurs Drugiej Szansy (ang. OGAE Second Chance Contest) oraz Konkurs Teledysków (ang. OGAE Video Contest).

Spis treści

Plebiscyty OGAE | edytuj kod

Faworyci OGAE | edytuj kod

Od 2007 członkowie OGAE przeprowadzają przed każdym konkursem nieoficjalne głosowanie mające wyłonić faworyta organizacji do wygrania Konkursu Piosenki Eurowizji. Poszczególne kluby oddają swoje głosy na konkursowe piosneki przy użyciu tzw. „systemu eurowizyjnego” (1–7, 8, 10 i 12 punktów dla 10 najwyżej ocenionych utworów), przy czym nie mogą głosować na propozycję z własnego kraju.

Poniższa tabela uwzględnia zwycięzców poszczególnych edycji plebiscytu oraz wynik osiągnięty przez nich w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Legenda:

     Brak awansu do finału Konkursu Piosenki Eurowizji

     1. miejsce w finale Konkursu Piosenki Eurowizji

     2. miejsce w finale Konkursu Piosenki Eurowizji

     3. miejsce w finale Konkursu Piosenki Eurowizji

Nagroda Fanów im. Marcela Bezençona | edytuj kod

Konkurs Piosenki (OGAE Song Contest) | edytuj kod

W plebiscycie mogą wziąć udział kluby, które zgłoszą oryginalną piosenkę, która została opublikowana w danym kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy i która jest śpiewana w jednym z języków ojczystych.

Poniższa tabela uwzględnia zwycięzców wszystkich edycji plebiscytu:

Konkurs Drugiej Szansy (OGAE Second Chance Contest) | edytuj kod

W plebiscycie biorą udział piosenki, którym nie udało się wygrać krajowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji, ale zostały wyróżnione przez oddziały OGAE w różnych krajach. Na zwycięzcę głosują członkowie każdego klubu OGAE, który wystawił swoich kandydatów do Konkursu Drugiej Szansy. Pierwszy plebiscyt został zorganizowany w 1987[6].

Poniższa tabela uwzględnia zwycięzców wszystkich edycji plebiscytu:

Konkurs Wideo (OGAE Video Contest) | edytuj kod

W Konkursie Piosenki mogą wziąć udział wszystkie kluby, które zgłoszą oryginalny teledysk muzyczny, który został opublikowany w ich kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b About us (ang.). W: OGAE International [on-line]. ogaeinternational.org. [dostęp 2018-01-14].
  2. Status OGAE Polska. eurowizja.org. [dostęp 2018-01-14].
  3. OGAE National Clubs (ang.). W: OGAE International [on-line]. ogaeinternational.org. [dostęp 2018-01-14].
  4. Who we are (ang.). W: OGAE Rest of the World [on-line]. ogaerotw.com. [dostęp 2018-01-14].
  5. Fans (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2018-01-14].
  6. OGAE Second Chance Contest (ang.). sechuk.com. [dostęp 2014-09-19].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "OGAE" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy