Oberliga NRD w piłce nożnej mężczyzn


Oberliga NRD w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DDR-Oberliga – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Niemieckiej Republice Demokratycznej, istniejąca do 1991 roku i będąca odpowiednikiem Bundesligi w Republice Federalnej Niemiec.

Spis treści

Zarys | edytuj kod

Po zakończeniu II wojny światowej we Wschodnich Niemczech zaczęto tworzyć nowe rozgrywki sportowe, które miały zastąpić Gauligi z czasów nazistowskich. W Niemieckiej Republice Demokratycznej w 1949 roku utworzono ligę piłkarską, DS-Oberligę (Deutscher Sportausschuss Oberliga). W 1958 roku przemianowano ją na DDR-Oberligę, a jej mecze były rozgrywane pod patronatem DFV (Deutscher Fussball Verband der DDR), czyli Wschodnioniemieckiego Związku Piłki Nożnej.

W inauguracyjnym sezonie 1949/1950 wystąpiło 14 drużyn i 2 z nich miały spaść do drugiej ligi. W kolejnych sezonach liczba uczestników DDR-Oberligi zmieniała się od 17 drużyn do 19 drużyn, podobnie jak liczba spadających o klasę niżej – od 3 do 4. Od 1954 do 1991 roku w pierwszej lidze NRD występowało 14 klubów, a 2 z nich były degradowane do drugiej ligi.

Początkowo DDR-Oberliga była rozgrywana systemem jesień-wiosna. Jednak w latach 1956-1960 zmieniono tok rozgrywek na system wiosna-jesień, podobny do tego ze Związku Radzieckiego. Dlatego też w 1955 roku rozegrano jednorundowy sezon, w którym nie wyłoniono mistrza kraju. Z kolei sezon 1961/1962 był sezonem trzyrundowym – trzecią rundę meczów rozgrywano na stadionach neutralnych.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku rozegrano jeszcze jeden sezon Oberligi – sezon 1990/1991 pod nazwą NOFV-Oberliga (Nordostdeutsche Fußballverband Oberliga). Struktura ligowa NRD została po sezonie połączona ze strukturą z RFN, a dwa najlepsze zespoły NOFV-Oberligi, Hansę Rostock i Dynamo Drezno włączono do Bundesligi.

Po rozwiązaniu Oberligi | edytuj kod

W 1991 roku po rozwiązaniu DDR-Oberligi, kluby z Niemieckiej Republiki Demokratycznej zaczęły występować w ligach Niemiec. 14 klubów zostało przydzielonych do następujących lig:

Fussball-Bundesliga (I poziom):

2. Bundesliga Nord (II poziom):

2. Bundesliga Süd (II poziom):

NOFV-Oberliga Nord (III poziom):

NOFV-Oberliga Mitte (III poziom):

NOFV-Oberliga Süd (III poziom):

Mistrzowie NRD | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa NRD w piłce nożnej mężczyzn.

Mistrzowie i pozostali medaliści | edytuj kod

Statystyka | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Sezon 1955 był sezonem przejściowym i zwycięzca ligi nie był traktowany jako mistrz kraju. Żadna drużyna nie spadła z ligi. Cykl rozgrywek został zmieniony z systemu jesień-wiosna na wiosna-jesień, toteż w sezonie 1955 zespoły grały ze sobą raz od sierpnia do grudnia.
  2. Sezon 1961/1962 miał na celu powrót z systemu wiosna-jesień do systemu jesień-wiosna. W sezonie 1961/1962 drużyny grały ze sobą trzykrotnie – w trzeciej rundzie mecze rozgrywane były na boisku neutralnym.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Oberliga NRD w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy