Obertshausen


Na mapach: 50°04′N 8°50′E/50,066667 8,833333

Obertshausen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obertshausen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Offenbach. 30 września 2015 liczyło 24 285 mieszkańców[1].

Geografia | edytuj kod

Obertshausen leży w południowej Hesji, nieopodal gór Odenwald i Spessart. Jest jednym z trzynastu miast i gmin w powiecie Offenbach. Leży w lesistej wschodniej części Niziny Rhein-Main, na południe od Renu, na południowy wschód od Frankfurtu nad Menem i Offenbach am Main na wysokości 113 m n.p.m. Na południowy zachód od miasta leży Darmstadt. Na południowy zachód leży miasto Hanau (powiat Main-Kinzig).

W granicach administracyjnych miasto ma powierzchnię 13,62 km²; z czego ponad 57% (7,8 km²) stanowią lasy oraz grunty orne.

Na północnym zachodzie Obertshausen graniczy z miastem powiatowym Offenbach am Main, z jego dzielnicami Bieber oraz Tempelsee, na północy z miastem Mühlheim am Main (dzielnica Lämmerspiel), na północnym wschodzi z Hanau (dzielnice Steinheim oraz Klein-Auheim) na wschodzie z gminą Hainburg, na południowym wschodzie z miastem Rodgau (dzielnica Weiskirchen) oraz na południowym zachodzie z miastem Heusenstamm.

Obertshausen składa się z dwóch dzielnic: Obertshausen na południowym zachodzie oraz Hausen na północnym wschodzie. Obie dzielnice mają zbliżoną liczbę mieszkańców.

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie[2]:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Die Bevölkerung in Hessen am 31.12.2015 (niem.). statistik.hessen.de. [dostęp 2017-02-17].
  2. Współpraca
Kontrola autorytatywna (miasteczko):
Na podstawie artykułu: "Obertshausen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy