Obieg węgla w przyrodzie


Obieg węgla w przyrodzie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania przepływ węgla jako pierwiastka w miliardach ton na rok

Obieg węgla w przyrodziebiologiczne, chemiczne i fizyczne procesy zachodzące na Ziemi, w wyniku których następuje ciągła wymiana węgla jako pierwiastka znajdującego się w atmosferze, w wodzie, organizmach żywych, ich szczątkach oraz w skorupie ziemskiej.

Węgiel w postaci dwutlenku węgla (CO2) jest asymilowany przez autotrofy (poprzez rośliny zielone w procesie fotosyntezy, a bakterie samożywne w procesie chemosyntezy), następnie włączany w cząsteczki glukozy, która ulega dalszym przemianom.

Część glukozy zostaje z kolei zużyta do budowy komórek i tkanek, a część zużyta jako materiał energetyczny. Zwierzęta zjadając rośliny lub zwierzęta wykorzystują zawarty w związkach organicznych węgiel do budowy swojego ciała, a także w celach energetycznych.

Martwa materia organiczna ulega procesom rozkładu, Puszcza Wkrzańska

Podczas procesów energetycznych węgiel zawarty w związkach chemicznych jest utleniany i w postaci dwutlenku węgla w procesie oddychania jest wydalany do atmosfery lub wody.

Źródła węgla w przyrodzie:

  • atmosfera,
  • przemysł,
  • środki transportu,
  • procesy rozkładu,
  • oddychanie organizmów.

Zawartość węgla w biosferze podlega wahaniom w skali milionów lat w wyniku dwóch cykli[1]:

Ilość emisji | edytuj kod

Emisja roczna dwutlenku węgla z rozpadu materiału organicznego w lasach i obszarach trawiastych wynosi 220 miliardów ton (równocześnie podobna ilość jest absorbowana przez inne procesy naturalne m. in. fotosyntezę)[3]. Emisje w wyniku działalności człowieka wynoszą 27 miliardów ton na rok. Wulkany emitują rocznie 130–230 milionów ton atmosferycznego CO2[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. J.R. Ehleringer, T.E. Cerling, Maria-Denise Dearing: A History of Atmospheric CO2 and Its Effects on Plants, Animals, and Ecosystems. 2005. ISBN 0-387-22069-0.
  2. P. Falkowski, R.J. Scholes, E. Boyle, J. Canadell i inni. The global carbon cycle: a test of our knowledge of earth as a system. „Science”. 290 (5490), s. 291–296, październik 2000. PMID: 11030643
  3. How Do We Know that the Atmospheric Build-up of Greenhouse Gases Is Due to Human Activity?. U.S. Global Change Research Information Office, 1997.
  4. Volcanic Gases and Their Effects.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Obieg węgla w przyrodzie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy