Obieg węgla w przyrodzie w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania przepływ węgla jako pierwiastka w miliardach ton na rokObieg węgla w przyrodzie – biologiczne, chemiczne i fizyczne procesy zachodzące na Ziemi, w wyniku których następuje ciągła wymiana węgla jako pierwiastka znajdującego się w atmosferze, w wodzie, organizmach żywych, ich szczątkach oraz w skorupie ziemskiej.
Węgiel w postaci dwutlenku węgla (CO2) jest asymilowany przez autotrofy (poprzez rośliny zielone w procesie fotosyntezy, a bakterie samożywne w procesie chemosyntezy), następnie włączany w cząsteczki glukozy, która ulega dalszym przemianom.
Część glukozy zostaje z kolei zużyta do budowy komórek i tkanek, a część zużyta jako materiał energetyczny. Zwierzęta zjadając rośliny lub zwierzęta wykorzystują zawarty w związkach organicznych węgiel do budowy swojego ciała, a także w celach energetycznych.
Martwa materia organiczna ulega procesom rozkładu, Puszcza WkrzańskaPodczas procesów energetycznych węgiel zawarty w związkach chemicznych jest utleniany i w postaci dwutlenku węgla w procesie oddychania jest wydalany do atmosfery lub wody.
Źródła węgla w przyrodzie:
- atmosfera,
- przemysł,
- środki transportu,
- procesy rozkładu,
- oddychanie organizmów.
Zawartość węgla w biosferze podlega wahaniom w skali milionów lat w wyniku dwóch cykli[1]:
- cyklu węglanowo-krzemianowego
- cyklu organicznego
Ilość emisji | edytuj kod
Emisja roczna dwutlenku węgla z rozpadu materiału organicznego w lasach i obszarach trawiastych wynosi 220 miliardów ton (równocześnie podobna ilość jest absorbowana przez inne procesy naturalne m. in. fotosyntezę)[3]. Emisje w wyniku działalności człowieka wynoszą 27 miliardów ton na rok. Wulkany emitują rocznie 130–230 milionów ton atmosferycznego CO2[4].
Przypisy | edytuj kod
- ↑ J.R. Ehleringer, T.E. Cerling, Maria-Denise Dearing: A History of Atmospheric CO2 and Its Effects on Plants, Animals, and Ecosystems. 2005. ISBN 0-387-22069-0.
- ↑ P. Falkowski, R.J. Scholes, E. Boyle, J. Canadell i inni. The global carbon cycle: a test of our knowledge of earth as a system. „Science”. 290 (5490), s. 291–296, październik 2000. PMID: 11030643.
- ↑ How Do We Know that the Atmospheric Build-up of Greenhouse Gases Is Due to Human Activity?. U.S. Global Change Research Information Office, 1997.
- ↑ Volcanic Gases and Their Effects.
Linki zewnętrzne | edytuj kod
- Krzysztof Markowicz (Instytut Geofizyki UW), Obieg węgla w przyrodzie
- Zygmunt Kowalski, Katarzyna Gorazda (Politechnika Krakowska), Ekologia > Cykle biogeochemiczne
OryginałEdytujHistoria i autorzy
