Obozisko


Na mapach: 51,415061°N 21,147727°E/51,415061 21,147727

Obozisko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obozisko (inna nazwa Osiedle Jacka Malczewskiego) - jedna z dzielnic mieszkaniowych Radomia, usytuowana w pn.-zach. części miasta, zajmująca powierzchnię ok. 0,6 km2. Ograniczone jest rzeką Mleczną od zachodu, ulicą Rybną od północy, ulicami: Warszawską i Jacka Malczewskiego od wschodu oraz od południa ulicą Stanisława Wernera. Od zachodu sąsiaduje z Kapturem, od północy z Koniówką, od wschodu XV Leciem, a od południa i południowego wschodu ze Śródmieściem. Przez dzielnicę przepływa Potok Północny.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Dawniej niewielka osada położona na północ od miasta, której grunty niemalże dotykały murów miejskich. W I poł. XIX wieku tereny położone przy trakcie warszawskim (obecnie ulica Jacka Malczewskiego i Warszawska) należące niegdyś do probostwa radomskiego, władze przekazały na koszary. W latach międzywojennych przeprowadzono parcelację gruntów na terenie Oboziska i planowano wprowadzenie zabudowy jednorodzinnej. Na przeszkodzie tym zamierzeniom stanął wybuch II wojny światowej. Po wojnie na terenie osiedla wzniesiono zwartą zabudowę wielorodzinną złożona z 18 budynków 4-kondygnacyjnych (najwcześniej w Radomiu). Na tzw. Starym Obozisku (na północ od ul. Parkowej) dominuje niska i chaotyczna zabudowa jednorodzinna.

Część Oboziska położona poniżej Potoku Północnego została włączona do Radomia w 1899 r., natomiast pozostała część 1.11.1916 roku[1].

Nazwa | edytuj kod

Nazwa Obozisko może mieć związek z obradami Trybunału Koronnego w Radomiu, na które zjeżdżały do miasta tłumy ludzi - osoby towarzyszące, handlarze, kupcy, ciekawscy itd. Większość z nich, z powodu braku miejsca w zajazdach i domach prywatnych lokowała się w namiotach rozbijanych na terenie, nazywanym stąd później Oboziskiem.

Infrastruktura i transport | edytuj kod

Dzielnica jest dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta. Głównymi ulicami są: Malczewskiego, Warszawska, Rodziny Winczewskich, Wernera i Szarych Szeregów.

Na Obozisko można dojechać następującymi liniami komunikacji miejskiej w Radomiu: 4,11,12,19,23.

Obecnie znajduje się tutaj wiele obiektów o funkcji edukacyjnej, kulturotwórczej, handlowej oraz rekreacyjnej, m.in:

Budynek Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Radomiu przy ul. Parkowej. Dawniej PSP nr 27 im. J. Słowackiego.

Planowane jest także wybudowanie zespołu budynków sądu rejonowego, tzw. "domu sprawiedliwości".

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. zob. Radom. Szkice z dziejów miasta s. 29

Bibliografia | edytuj kod

  • Praca zbiorowa pod redakcją Jerzego Jędrzejewicza Radom. Szkice z dziejów miasta Wydawnictwo Arkady Warszawa 1961
Na podstawie artykułu: "Obozisko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy