Obraz Matki Bożej Pocieszenia (Stara Błotnica)


Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Obraz Matki Bożej Pocieszenia (Stara Błotnica)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obraz Matki Bożej Pocieszenia, Madonna Błotnicka, Królowa i Pani Ziemi Radomskiej – obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdujący się w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy, uznany za cudowny przez wiernych polskiego kościoła katolickiego oraz otoczony kultem.

Malowidło, o wymiarach 71x103 cm, przedstawia Maryję trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus, zwracając ku Niemu nieznacznie swoją twarz, patrząc nadal na widza. Prawą rękę Maryja trzyma na sercu. Jezus spogląda na Matkę Bożą, wskazując ją prawą ręką, natomiast lewą rękę opiera na książce.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia ze Starej Błotnicy. Wizerunek zakrywający obecny do lat 70. XX w. Obraz w ołtarzu głównym (szkic z 1869 r.) Reprodukcja

Obraz (typu hodigitria) powstał na desce lipowej z zaokrągleniem z drewna sosnowego. Nie jest znana data jego namalowania. Szacuje się, że mógł on powstać od końca XV do końca XVII w. Jednak już prymas Jan Łaski w Liber beneficiorum archidyecezyi gnieźnieńskiej spisywanym w latach 1511-1523 wspomina o cudownym obrazie Maryi Panny.[1] Według legendy obraz został wyorany na polu w miejscowości Ryki i przekazany przez właścicielkę wsi parafii. Po potopie szwedzkim, zniszczony obraz został przemalowany przez nieznanego malarza w 1660 r. Wtedy też umieszczono w lewym dolnym rogu obrazu portret, najprawdopodobniej fundatora prac konserwatorskich. Potem przemalowywano go jeszcze dwu lub trzykrotnie.

W 1868 r. nałożono na obraz srebrne sukienki, który został przeniesiony, na polecenie bpa Michała Józefa Juszyńskiego do nawy głównej.

Obraz słynie z cudów. Jednym z nich jest uzdrowienie, urodzonego w pobliskiej Jedlance, bpa Józefa Andrzeja Załuskiego, o czym wspominał jego brat bp Andrzej Stanisław Załuski: W Błotnicy przez votum tu oddane, już od lekarzy odstąpiony, książę, brat mój do zdrowia został przywrócony.

Pierwotne, i znane obecnie malowidło zostało odkryte podczas prac konserwacyjnych prowadzonych pod kierunkiem prof. Karola Dąbrowskiego. Odkryto, że pod dotychczasowym wizerunkiem Matki Boskiej znajduje się inny, który został zasłonięty w wyniku kilkukrotnych zabiegów renowacyjnych, polegających na namalowaniu nowej warstwy. Warstwy te zostały usunięte.

Dzięki staraniom bpa Piotra Gołębiowskiego papież Paweł VI zezwolił na koronację obrazu. Złote korony nałożył 21 sierpnia 1977 r., w zastępstwie chorego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, któremu asystował abp Henryk Gulbinowicz.

Przypisy | edytuj kod

  1. Jan Łaski, Liber beneficiorum archidyecezyi gnieźnieńskiej. Tom I, Gniezno 1880.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Obraz Matki Bożej Pocieszenia (Stara Błotnica)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy