Obsesja (film 2009)


Obsesja (film 2009) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obsesjaamerykański thriller z 2009 roku, wyreżyserowany przez Steve'a Shilla i napisany przez Davida Loughery'ego. W role główne wcielili się: Idris Elba, Beyoncé Knowles oraz Ali Larter. 24 kwietnia film miał premierę w Ameryce Północnej, natomiast 29 maja w Wielkiej Brytanii.

Obsesja porusza temat napastowania seksualnego w miejscu pracy, którego ofiarami mogą być również mężczyźni.

4 sierpnia 2009 roku film został wydany na DVD i Blu-ray. Poza tym dostępny jest również poprzez iTunes.

Mimo negatywnych recenzji film Obsesja zadebiutował na 1. miejscu amerykańskiego box office'u, a dochód ze sprzedaży biletów wyniósł w sumie 71 881 032 dolarów.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Derek Charles (Idris Elba) jest wicedyrektorem Gage Bendix, który dopiero co awansował na nowe stanowisko. Wraz z żoną Sharon (Beyoncé Knowles) ma syna, Kyle'a (Nathan i Nicolas Myers). Jego tymczasową sekretarką zostaje Lisa Sheridan (Ali Larter), która z czasem zaczyna coraz bardziej wyprowadzać Dereka z równowagi. Kobieta stara się go uwieść, jednak Derek odrzuca jej starania. Dlatego Lisa popada w obsesję na jego punkcie, przez co zaczyna manipulować związkiem Sharon i Dereka, uciekając się nawet do przemocy.

Lisa udaje, że próbowała podjąć próbę samobójczą w pokoju hotelowym Dereka, podczas gdy mężczyzna był w biznesowej podróży. Sytuacja nie pozostawia wyboru Derekowi, który zabiera ją do szpitala. Sharon bezskutecznie stara się dodzwonić do męża, a po kilku nieudanych próbach znajduje go w szpitalu i sądzi, że ten spał z Lisą. Derek i Sharon pozostają w separacji od trzech miesięcy, jednak mężczyzna może widywać się swobodnie ze swoim synem. Mimo jego wizyt w domu Sharon nie chce nawiązywać żadnych personalnych kontaktów z mężem. Detektyw Monica Reese (Christine Lahti) odkrywa, że Lisa kłamie na temat rzekomego związku z Derekiem. Reese, początkowo sceptyczna wobec teorii Dereka, odwiedza go i mówi, że wierzy w jego słowa.

Pewnego wieczora Sharon i Derek wychodzą na wspólne spotkanie, podczas gdy Kyle zostaje z opiekunką Samanthą (Scout Taylor-Compton). Wtedy do ich domu udaje się Lisa, która mówi, że jest przyjaciółką Sharon i wykorzystując sytuację, porywa Kyle'a. Gdy Derek i Sharon wracają zauważają, że Kyle zniknął. Derek udaje się do samochodu, gdzie znajduje dziecko. Detektyw Reese spotyka się z parą i słyszy od Sharon aby zrobiła coś z Lisą albo ona sama się nią zajmie.

W domu Derek i Sharon odkrywają, że Lisa przeczesała ich sypialnię i usunęła twarz Sharon ze wszystkich rodzinnych zdjęć. Następnego ranka Sharon zostawia ostrzegawczą wiadomość na telefonie Lisy. Lisa obserwuje dom Sharon i Dereka, gdy wspólnie włączają alarm. Kolejnego dnia Lisa odkrywa, że para wybiera się do matki Sharon; kiedy Sharon jest w drodze, aby odebrać Kyle'a odbiera telefon od Dereka, który pyta, czy ustawiła alarm. Kobieta zdaje sobie sprawę, że o tym zapomniała i wraca do domu. Na miejscu, podczas włączania urządzenia, Sharon słyszy, jak ktoś otwiera butelkę szampana. W sypialni znajduje Lisę, która leży w łóżku pary. Sharon ostrzega Lisę, że ma zamiar zadzwonić na policję, jednak ta ją powstrzymuje. Derek dzwoni do domu, a telefon odbiera Lisa; Sharon chce jednocześnie odebrać jej słuchawkę. Zaniepokojony Derek dzwoni do detektyw Reese i opuszcza swoje biuro.

Między kobietami dochodzi do bójki. Lisa ucieka i udaje się na poddasze, jednak zostaje powstrzymana przez Sharon. Lisa jest bliska upadku na dół, przed czym chce ją uchronić Sharon; podaje jej dłoń, jednak Lisa wykorzystuje to i próbuje pociągnąć ją za sobą, w ostatniej chwili Sharon udaje się uwolnić. Lisa upada na szklany stół, po czym próbuje wstać, jednak z sufitu opada żyrandol, który ją zabija. Chwilę po tym do domu przybywa Derek z Reese.

Obsada | edytuj kod

Przyjęcie | edytuj kod

Recenzje | edytuj kod

Film spotkał się z negatywnymi opiniami od krytyków; według Rotten Tomatoes zaledwie 19% z 52 recenzji było pozytywnych[2]. Joe Neumaier z New York Daily News napisał: "Niestety cały film wydaje się być skonstruowany tylko po to, aby ukazać aktorkę/wokalistkę w walce, sprowadzając jedną z najseksowniejszych artystek show businessu do roli wojowniczej żony. Jednak nawet to nie pomogło."[3] Peter Travers z Rolling Stone przyznał Obsesji 0 gwiazdek, uzasadniając to tym, że "wszystko, co musisz wiedzieć zawarto w trailerze"[4]. Beyoncé i Ali Larter były nominowane do Złotych Malin za udział w filmie.

Box office | edytuj kod

Mimo złych recenzji film pierwszego dnia wyświetlania zarobił 11.209.297 dolarów[5]. Po premierowym weekendzie obraz uplasował się na 1. miejscu amerykańskiego box office'u z dochodem 28.612.730 dolarów[1]. W sumie dochód Obsesji w Stanach Zjednoczonych wyniósł 68.470.495 dolarów, natomiast za granicą 3.619.388 dolarów[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Obsessed: Box Office Mojo
  2. Obsessed Movie Reviews, Pictures
  3. 'Obsessed' starring Beyonce Knowles is more like 'Delayed Frustration' than 'Fatal Attraction'
  4. "Obsessed" by Peter Travers, Rolling Stone
  5. Obsessed Box Office Results

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Obsesja (film 2009)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy