Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty


Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty (ang. SCI – Site of Community Importance) – obszar chroniony sieci Natura 2000, projektowany specjalny obszar ochrony siedlisk, zatwierdzony przez Komisję Europejską w drodze decyzji[1], jednak wobec którego nie został jeszcze wydany akt prawa krajowego, a więc obszar taki nie jest jeszcze formalnie wyznaczony w danym kraju.

Obszary są proponowane przez państwa członkowskie Komisji Europejskiej, a następnie (po analizie merytorycznej) zatwierdzane przez Komisję. Status obszaru proponowanego nie jest jasny, co prawda nie stosuje się do niego wymogów ochrony wynikających z dyrektywy siedliskowej, niemniej państwa członkowskie są zobligowane do ochrony wartości przyrodniczych takiego obszaru do czasu jego zatwierdzenia przez Komisję i objęcia ochroną na mocy dyrektywy. W stosunku do obszaru zatwierdzonego obowiązują pełne przepisy dla obszarów Natura 2000.

W Polsce do obszarów proponowanych, nawet przed ich zatwierdzeniem przez Komisję, stosuje się przepisy tak jak do obszarów Natura 2000.

Czechy i Słowacja | edytuj kod

W Czechach obszary mające znaczenie dla Wspólnoty oraz specjalne obszary ochrony siedlisk noszą wspólną nazwę Evropsky významná lokalita (EVL), na Słowacji Územie európskeho významu (ÚEV), czyli „obszar o znaczeniu europejskim“[2][3].

Zobacz też | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Obszary Natura 2000 w Polsce, w sekcji Obszary mające znaczenie dla Wspólnoty.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2020 r. poz. 55, Art. 5.)
  2. Czesko–polskie pogranicze z ptasiej perspektywy: jesień
  3. Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu pogranicza polsko-słowackiego za pośrednictwem tras rowerowych
Na podstawie artykułu: "Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy