Obszary (Bielsko-Biała)


Na mapach: 49°50′28″N 19°03′38″E/49,841111 19,060556

Obszary (Bielsko-Biała) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obszary – dzielnica Bielska-Białej położona w północnej części tego miasta, u zbiegu rzek Krzywej i Białej, na wzgórzu o tej samej nazwie (325 m n.p.m.).

Obszary powstały w XVI w. jako przysiółek Lipnika. Wkrótce jego północna część weszła w skład Komorowic. W 1871 r. południowa, lipnicka, część Obszarów stała się częścią miasta Białej (będącego od 1951 r. częścią Bielska-Białej) nazywaną do poł. XX w. Przedmieściem Komorowickim. Reszta została wraz z Komorowicami włączona do Bielska-Białej w roku 1977.

Od 2002 r. obszar dzielnicy wchodzi w skład osiedla (jednostki pomocniczej gminy) o nazwie Biała Północ, którego granice pokrywają się z granicami zwyczajowymi.

Obszary są dzielnicą o charakterze mieszkalno-przemysłowym. Zakłady przemysłowe koncentrują się wzdłuż rzeki Białej i linii kolejowej. W części środkowej i północnej dominuje zabudowa jednorodzinna.

Najbardziej charakterystycznym punktem dzielnicy jest położony na szczycie wzgórza Obszary nowoczesny kościół MB Fatimskiej. Między ulicami Piekarską, Wyzwolenia, Towarową i linią kolejową położony jest jeden z czterech na terenie miasta obszarów Katowickiej Specjalnej Strefy EkonomicznejLipnik, w którym znajdują się zakłady Cooper-Standard Automotive. W części północnej, w rejonie ul. Ceramicznej, znajdują się popularne tereny rekreacyjne.

Przez dzielnicę przebiegają: droga krajowa nr 52 oraz droga ekspresowa S69 (wschodnia obwodnica Bielska-Białej). Na trasie linii kolejowej nr 117 znajduje się stacja Bielsko-Biała Wschód.

Na podstawie artykułu: "Obszary (Bielsko-Biała)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy