Obwód briański


Na mapach: 52°57′N 33°24′E/52,950000 33,400000

Obwód briański w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obwód briański (ros. Брянская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Obwód briański leży w zachodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej, zajmując centralną część basenu Desny oraz lesisty wododział pomiędzy Desną a Oką.

Współrzędne geograficzne skrajnych punktów obwodu: północny - 54°N, południowy - 52°10'N, zachodni - 31°10'E, wschodni - 35° 20'E.

Na północy obwód graniczy z obwodem smoleńskim, na zachodzie - z białoruskimi obwodami homelskim i mohylewskim, na wschodzie z obwodami kałuskim i orłowskim, na południu z obwodem kurskim oraz ukraińskimi obwodami czernihowskim i sumskim.

Warunki przyrodnicze | edytuj kod

Klimat umiarkowany ciepły kontynentalny. Średnia temperatura stycznia waha się w granicach od -7 °C do -9 °C, średnia temperatura lipca wynosi od 18 °C do 20 °C.

Znaczną część obwodu (około 1/4 powierzchni ogólnej) zajmują lasy. Są one zróżnicowane ze względu na skład. Występują lasy iglaste, mieszane, obecny jest lasostep.

Do występujących na terenie obwodu bogactw naturalnych należą złoża piasku, gliny, kredy, marglu oraz inne materiały budowlane, a także fosforyty.

Transport | edytuj kod

Briańsk jest ważnym węzłem kolejowym. Węzłami o mniejszym znaczeniu są Uniecza i Nawla. Przez Nawlę/Brańsk podąża większość pociągów dalekobieżnych kursujących na trasie Moskwa-Kijów. Dobrze rozwinięte są połączenia komunikacyjne między miastami. Przez obwód przebiegają trasy o znaczeniu federalnym - droga magistralna M3 oraz droga A240, dawniej oznaczana jako droga magistralna M13.

Historia | edytuj kod

Mapa Litwy za panowania Witolda i Kazimierza Jagiellończyka

Istniejące od XII do XIV wieku księstwo briańskie było jednym z księstw udzielnych Rusi Kijowskiej. W 1356 zostało włączone przez Olgierda do Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1430 roku księstwo briańskie upadło. W czasie wojny litewsko-moskiewskiej w 1500 roku ziemie te podbił Iwan III Srogi i włączył do państwa moskiewskiego, co zostało potwierdzone w 1503 roku. Zachodnią część regionu z miastem Starodub Rzeczpospolita uzyskała w 1618 na mocy rozejmu w Dywilinie. Administracyjnie obszar przynależał do powiatu starodubowskiego w województwie smoleńskim Litwy. W granicach Rosji od 1686 po pokoju Grzymułtowskiego.

Obwód briański powstał na mocy dekretu Rady Najwyższej ZSRR z dnia 5 lipca 1944 roku. W latach 1937-1944 terytorium to wchodziło w skład obwodu orłowskiego, zaś w latach 1929-1937 - w skład Obwodu Zachodniego RFSRR. Do 1929 roku istniała gubernia brańska w składzie RFSRR.

Podział administracyjny | edytuj kod

W składzie obwodu znajduje się 6 miast wydzielonych (okręgów miejskich) oraz 27 rejonów.

Podział administracyjny obwodu briańskiego

Okręgi miejskie

Gmach dumy obwodowej w Briańsku Starodub był stolicą powiatu starodubowskiego I Rzeczypospolitej Poczep leżał w granicach I Rzeczypospolitej do 1667 r. Trubczewsk leżał w granicach I Rzeczypospolitej do 1645 r. Mglin leżał w granicach I Rzeczypospolitej do 1667 r.

Rejony:

Skład etniczny | edytuj kod

Obwód praktycznie jednolity narodowościowo. Mieszkańcy narodowości innej niż rosyjska stanowią niewielki odsetek.

Tablice rejestracyjne | edytuj kod

Tablice pojazdów zarejestrowanych w obwodzie briańskim mają oznaczenie 32 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Federalna Służba Statystyczna: Всероссийской переписи населения 2010 года (Narodowy spis powszechny 2010). gks.ru, 2012-13. [dostęp 2013-12-22].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Obwód briański" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy