Obwód dniepropetrowski


Na mapach: 48°23′24″N 34°42′36″E/48,390000 34,710000

Obwód dniepropetrowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obwód dniepropetrowski (ukr. Дніпропетровська область) – jeden z 24 obwodów Ukrainy. Leży w południowo-wschodniej części Ukrainy, nad Dnieprem. Stolicą obwodu jest miasto Dniepr.

Obwód graniczy na północy z obwodem połtawskim i charkowskim, na wschodzie z donieckim, na południu z zaporoskim i chersońskim, na zachodzie z mikołajowskim i kirowohradzkim.

Obwód w całości leży na obszarze historycznego Zaporoża.

Pomnik Ignacego Jasiukowicza w Kamieńskiem

Za panowania Jagiellonów obszar stanowił część Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1569 został włączony do Korony Królestwa Polskiego. Stanowił wówczas południową część województwa kijowskiego. Został utracony w 1667 na mocy postanowień rozejmu andruszowskiego, a utratę potwierdził traktat Grzymułtowskiego w 1686 r.

W 1635 roku z inicjatywy hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego wzniesiono tu twierdzę Kudak, główną polską twierdzę na Zaporożu.

Udział w rozwoju wydobycia i przemysłu w regionie w XIX w. mieli Polacy, np. polski geolog Stanisław Kontkiewicz prowadził badania złóż rud żelaza w okolicach Krzywego Rogu, a polski przedsiębiorca Ignacy Jasiukowicz budował i prowadził huty w Kamieńskiem. Ignacy Jasiukowicz jest upamiętniony w Kamieńskiem pomnikiem.

Skład narodowościowy | edytuj kod

Skład narodowościowy obwodu dniepropetrowskiego w 2001 roku[2]:

Największe miasta | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b http://ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/2016/zb/06/zb_chnnu2016pdf.zip
  2. Всеукраїнський перепис населення 2001 | English version | Results | General results of the census | National composition of population | Dnipropetrovs..., 2001.ukrcensus.gov.ua [dostęp 2017-11-25] .
Kontrola autorytatywna (obwód na Ukrainie):
Na podstawie artykułu: "Obwód dniepropetrowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy