Obwód tiumeński


Na mapach: 57°50′N 69°00′E/57,833333 69,000000

Obwód tiumeński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obwód tiumeński (ros. Тюменская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Obwód leży w azjatyckiej części Rosji. Biorąc pod uwagę fakt, że w skład obwodu wchodzą Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny – Jugra i Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny, obwód jest jednym z największych obwodów Rosji i na północnym zachodzie (poprzez Jamalsko-Nieniecki OA) graniczy z obwodem archangielskim (ściślej, wchodzącym w jego skład Nienieckim Okręgiem Autonomicznym), na zachodzie-z Republiką Komi, na wschodzie i północnym wschodzie z Krasnojarskim Krajem. Na południowym zachodzie graniczy z obwodem kurgańskim i obwodem swierdłowskim, od południowego wschodu z obwodem tomskim i obwodem omskim, a od południa z Kazachstanem.

Znaczna część obwodu wchodzi w skład Nienieckiego Okręgu Autonomicznego (obejmującego ponad połowę obszaru obwodu - 750 tys. km²) i Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego – Jugry (zajmującego 534 tys. km², tj. ponad 36% powierzchni), mających status osobnych podmiotów Federacji Rosyjskiej.

Strefa czasowa | edytuj kod

Obwód tiumeński znajduje się na obszarze jekaterynburskiej strefy czasowej (YEKT). UTC +5:00 przez cały rok. Wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+5:00, a czas letni – UTC+6:00.

Historia | edytuj kod

W XV-XVI w. na tych ziemiach znajdował się Chanat Syberyjski, powstały w wyniku rozpadu Złotej Ordy, a podbity następnie przez Carstwo Rosyjskie.

Obwód utworzono 14 sierpnia 1944.

Zaludnienie | edytuj kod

Tiumeń to stolica i największe miasto obwodu oraz stolica dawnego Chanatu Syberyjskiego Surgut jest największym miastem Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego

Według stanu na 1 stycznia 2013 roku obwód zajmował 9. miejsce pod względem liczby ludności wśród podmiotów Federacji Rosyjskiej oraz 3. miejsce pod względem powierzchni (uwzględniając terytoria Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego i Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego)[1]. Pod względem gęstości zaludnienia (2,3 mieszkańców na km²) zajmuje 72 miejsce wśród regionów Rosji[1].

Zgodnie ze spisem ludności przeprowadzonym w 2002, struktura narodowościowa obwodu wygląda następująco:

Polonica | edytuj kod

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Tobolsku

Region był jednym z miejsc zsyłek Polaków na Syberię. Znajdują się tu zabytkowe kościoły wzniesione przez Polaków: kościół Trójcy Przenajświętszej w Tobolsku i kościół św. Józefa w Tiumeni.

Tablice rejestracyjne | edytuj kod

Tablice pojazdów zarejestrowanych w obwodzie tiumeńskim mają oznaczenie 72 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c <extid>/<storagepath>::%7Ctab1-01-09.xls Административно-территориальное деление по субъектам Российской Федерации на 1 января 2010 года (ros.). Росстат. [dostęp 2014-01-05].
  2. Предварительная оценка численности постоянного населения на 1 января 2021 года и в среднем за 2020 год [dostęp 2021-03-17] .
  3. [1] (ros.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Obwód tiumeński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy