Oceania Football Confederation


Oceania Football Confederation w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Logo OFC Zaznaczony na żółto obszar OFC

Oceania Football Confederation (OFC) – Konfederacja Piłkarska Oceanii – jedna z sześciu kontynentalnych konfederacji piłkarskich wchodzących w skład FIFA. Siedzibą OFC jest Auckland w Nowej Zelandii. Do 2006 najlepszą drużyną z federacji OFC była Australia, która zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata, jednak z dniem 1 stycznia 2006 stała się członkiem Azjatyckiej Federacji Piłkarskiej, opuszczając strefę Oceanii. Dziesięciokrotnie rozgrywano Puchar Narodów Oceanii, w którym Nowozelandczycy zwyciężyli 5 razy, czterokrotnie wygrywała Australia, natomiast reprezentacja Tahiti zdobyła jedno mistrzostwo.

Po opuszczeniu strefy OFC przez Australię rywalizacja w imprezach tej strefy stała się z jednej strony bardziej atrakcyjna (większa rywalizacja), z drugiej jednak strony obniżył się poziom rozgrywek.

Oceania jest najsłabszą strefą w FIFA, jej przedstawiciele tylko cztery razy wystąpili w Mistrzostwach Świata – dwukrotnie Australia (1974, 2006) i dwukrotnie Nowa Zelandia (1982, 2010). Z powodu najsłabszego poziomu piłkarskiego OFC jest jedyną strefą która nie ma zapewnionego udziału w turnieju finałowym Mistrzostw Świata. O awans do Mistrzostw drużyny z tej strefy biorą udział w barażach interkontynentalnych. Jednak od turnieju w 2026 roku jedna drużyna z Oceanii będzie miała zapewniony start w Mistrzostwach Świata, a druga wystąpi w turnieju barażowym na terenie państwa-gospodarza.

Spis treści

Członkowie OFC | edytuj kod

Konfederacja Piłkarska Oceanii zrzesza obecnie (stan z 10 stycznia 2013) 16 federacji narodowych z czego 5 nie należy do FIFA. Do organizacji tej nie należą: Wallis i Futuna.

Do 31 grudnia 2005 członkiem była także Australia.

Organizowane rozgrywki | edytuj kod

Uczestnicy ze strefy Oceanii | edytuj kod

Do tej pory w Mistrzostwach Świata wystąpiły tylko dwie drużyny reprezentujące strefę Oceanii - Australia (dwukrotnie) oraz Nowa Zelandia (dwukrotnie).

W latach 1966-1982 drużyny z Oceanii walczyły w jednej strefie eliminacyjnej z drużynami z Azji.

Od roku 1986 zespoły z Oceanii walczą w barażu interkontynelntalnym.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Reprezentacje nienależące do FIFA

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Oceania Football Confederation" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy