Oddział Ambasady Stanów Zjednoczonych w Tel Awiwie


Na mapach: 32°04′36″N 34°46′00″E/32,076667 34,766667

Oddział Ambasady Stanów Zjednoczonych w Tel Awiwie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oddział Ambasady Stanów Zjednoczonych w Tel Awiwie (hebr. שגרירות ארצות הברית בישראל, Szagrirut Aracot ha-Brit B’Jisra’el) – misja dyplomatyczna Stanów Zjednoczonych w Izraelu, położona w mieście Tel Awiw.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Budynek jest usytuowany przy nadmorskiej ulicy Ha-Jarkon w osiedlu Lew ha-Ir w Tel Awiwie. Rozciąga się stąd widok na Morze Śródziemne.

Historia | edytuj kod

Ambasada Stanów Zjednoczonych z widoczną w tle Isrotel Tower Tel Awiw

Do 2018 w Tel Awiwie mieściła się Ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu oraz konsulat obsługujący Izrael z wyjątkiem miasta Jerozolimy. Obszar Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy oraz Jerozolimy obsługuje konsulat w Jerozolimie. Departament Konsularny Ambasady rozpatruje wnioski o wydanie wiz na pobyt w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo w Hajfie znajduje się jeszcze jeden przedstawiciel konsularny ambasady.

W dniu 23 października 1995 Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Jerozolimę jako stolicę państwa Izraela. Decyzja amerykańskiej administracji zobowiązywała do przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy w terminie do 1999. Jednak z powodów politycznych decyzja ta jest nadal odwlekana[1].

W grudniu 2017 Prezydent Donald Trump oficjalnie uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i wydał Departamentowi Stanu polecenie rozpoczęcia procedury przenoszenia amerykańskiej ambasady do tego miasta, na mocy uchwalonej w 1995 ustawy o ambasadzie w Jerozolimie[2][3][4]. Od 14 maja 2018 Ambasada Stanów Zjednoczonych mieści się w Jerozolimie.

Dane techniczne | edytuj kod

Budynek ma 6 kondygnacji. Wzniesiono go z betonu. Elewacja jest wykonana z piaskowca.

Otoczenie budynku i ogrodzenie jest zabezpieczone przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi. Na dachu są zainstalowane anteny i inne specjalistyczne urządzenia.

Przypisy | edytuj kod

  1. The Jerusalem Embassy Relocation Act (ang.). W: Jewish Virtual Library [on-line]. [dostęp 2010-07-02].
  2. Jerusalem Embassy Act of 1995 (ang.). gpo.gov. [dostęp 2017-12-07].
  3. Donald Trump to recognise Jerusalem as Israel’s capital and move US embassy (ang.). theguardian.com. [dostęp 2017-12-07].
  4. Trump officially recognizes Jerusalem as Israel’s capital, orders embassy move for US (ang.). foxnews.com. [dostęp 2017-12-07].
Na podstawie artykułu: "Oddział Ambasady Stanów Zjednoczonych w Tel Awiwie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy