Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Poznaniu


Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Poznaniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Poznaniu ma swój początek w roku 1910, kiedy to powołano Towarzystwo Ludoznawcze pod przewodnictwem Heleny Cichowicz, natomiast rok później, również z jej inicjatywy, odbyło się uroczyste otwarcie zbiorów Ludoznawczych w Muzeum Mielżyńskich Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu. Ekspozycja powstała w okresie silnej germanizacji, w czasie działalności komisji kolonizacyjnej i rosnących konfliktów. Prezentowano na niej obiekty etnograficzne z wielkopolskich wsi, pozyskiwane w trakcie wyjazdów terenowych przez pasjonatki kultury regionalnej, jakimi były Helena i jej córka Wiesława Cichowicz. Zbiory przetrwały do wybuchu I wojny światowej. Do 1939 roku organizacja nie ulegała przekształceniu w ośrodek o profilu naukowym, a prace Towarzystwa Ludoznawczego dla środowisk uniwersyteckich miały charakter nieprofesjonalny.

Z momentem śmierci H. Cichowicz w 1929 roku, pieczę nad zbiorem przejęła jej córka, Wiesława Cichowicz, która w 1936 roku zorganizowała uroczystość 25-lecia Zbiorów Ludoznawczych. Podczas wojny zbiory etnograficzne w przeważającej części uległy zniszczeniu. Po wojnie W. Cichowicz od nowa podjęła pracę terenową na obszarze Wielkopolski i na terenach tzw. Ziem Odzyskanych. Efektem tego była ogromna ilość zbiorów, która po jej śmierci, na podstawie testamentu, została przekazana Muzeum Archidiecezjalnemu w Poznaniu.

Część etnograficzna została udostępniona w otwartym 28 czerwca 1981 roku Oddziale Sztuki Ludowej im. Heleny i Wiesławy Cichowicz, a obecnie stanowi ona część zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, które jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Od wybuchu II wojny światowej Działalność Towarzystwa Ludoznawczego w Poznaniu ustała. Reaktywowano ją w 1945 roku pod kierunkiem prof. Eugeniusza Frankowskiego, w ramach działalności Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Czas między 1945 a 1965 rokiem przyniósł dynamiczny rozwój badań i publikacji etnograficznych w historii ośrodka w Poznaniu. Wlicza się w to publikację trzytomowego dzieła pt. „Kultura ludowa Wielkopolski" w latach 1960-1966, pod kierownictwem prof. dr. Józefa Burszty. Przejściowo Poznań w latach 1951-1954 był siedzibą głównego zarządu Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, gdzie kierownikiem Katedry w tym czasie był prof. dr Józef Gajek[1][2][3][4].

Obecnie Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Poznaniu swoją siedzibę ma w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM.

Członkiem PTL O / Poznań były m.in. prof. dr hab. Maria Paradowska i dr hab. Zofia Staszczak.

Spis treści

Prezesi Oddziału | edytuj kod

Aktualny skład Oddziału | edytuj kod

Obecnie Oddział liczy 79 członków. Skład zarządu Oddziału na kadencję 2019-2023[5]:

Serie wydawnicze i poznańscy redaktorzy | edytuj kod

Członkowie Towarzystwa Oddziału poznańskiego zasiadający w komitetach redakcyjnych oraz pełniący rolę redaktorów serii wydawniczych PTL-owskich:

Kalendarium | edytuj kod

Najważniejsze wydarzenia w historii Towarzystwa Ludowego i Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludowego w Poznaniu: [2]

Przypisy | edytuj kod

  1. Witold Przewoźny, Salon Rodziny Cichowiczów, Poznań, Muzeum Narodowe w Poznaniu, 2010 ​ISBN 83-85296-70-0
  2. a b Kronika Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (1895-1995), ZygmuntZ. Kłodnicki (red.), Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 1997, ISBN 83-229-1654-X, OCLC 830194111 .
  3. Przewoźny, W. (1985). Materiały rękopiśmienne Wiesławy Cichowicz w archiwum oddziału sztuki ludowej Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, [w:] LUD tom 69, s.249 – 261.
  4. Wróblewski, T. (1996), Rozwój zainteresowań ludoznawczych w Wielkopolsce, [w:] LUD tom 51, cz. 1, s. 83 – 91.
  5. Zarząd PTL O/Poznań 2019-2023 .
  6. Olga Kwiatkowska, Hubert Czachowski, Jakub Kopczyński, LXXXVIII WZD PTL, 24.04.2012 [dostęp: 20.06.2012], Dostępny w Internecie: <http://www.ptl.info.pl/>

Linki zewnętrzne | edytuj kod

PTL, Oddział w Poznaniu

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu

Kontrola autorytatywna (organizacja):
Na podstawie artykułu: "Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Poznaniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy