Odlot (film 2009)


Odlot (film 2009) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Odlot (ang.: Up) – amerykański film animowany z 2009 roku zrealizowany w technologii 3D przez wytwórnię Pixar. Film wyreżyserował Peter Docter. Odlot jest pierwszym filmem 3D studia Pixar.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

W latach 30. XX wieku fajtłapowaty chłopiec, Carl Fredricksen, był fanem słynnego podróżnika i biologa, którego inni naukowcy posądzili o dostarczenie im sztucznego szkieletu ptaka – przedstawiciela nieznanego gatunku, i który zaginął później w południowoamerykańskiej dżungli. Carl poznaje dziewczynkę o podobnych zainteresowaniach – Elę i po latach żeni się z nią. Oboje marzą o podróży do Ameryki Południowej i odnalezieniu wodospadu przy Podniebnych Źródłach. Odkładane na nią pieniądze wydają jednak na bieżące potrzeby (jak naprawa samochodu). Kilkadziesiąt lat po ślubie Ela umiera i zostawia po sobie tylko niedokończony dziennik przygód. Mija kilka lat. Po scysji z robotnikami z pobliskiej budowy, Carl zostaje decyzją sądu zmuszony do przeniesienia się do domu starości. Zamiast tego mocuje do domu setki balonów z helem, żagle i linki do sterowania, i rankiem wzbija się w powietrze. Dopiero po starcie znajduje na ganku pasażera „na gapę” – młodego Syna Dzikiej Przyrody Russella. Natykają się na burzę, która przenosi ich daleko na południe – prosto do Podniebnych Źródeł. Lądują jednak po niewłaściwej stronie wodospadu, więc Russell wymyśla, żeby pójść na drugą stronę piechotą. Mają z tym dużo kłopotów, zwłaszcza że przyczepia się do nich ptak – Russell nadaje mu imię Stefan; oraz nieco przygłupi mówiący pies – As, stojący najniżej w hierarchii sfory mówiących psów, m.in. doberman, buldog i rottweiler, których właścicielem jest naukowiec Charles Muntz, idol Carla z dzieciństwa. Idée fixé Muntza jest złapanie ptaka, żeby pokazać go innym biologom i odzyskać szacunek społeczności naukowej. Carl i Russell postanawiają ocalić ptaka, ale Muntz chwyta go, zamyka w klatce i rusza z powrotem na północ. Jednak Russell nie poddaje się – postanawia polecieć za naukowcem. Carl podąża w jego ślady. Z pomocą Asa ratuje chłopca oraz Stefana. Goniąc ich, Muntz spada ze sterowca do oceanu, ale Carl traci domek, który odlatuje w chmury (ale ląduje dokładnie tam, gdzie powinien). Bohaterowie wracają do domu sterowcem Muntza. Carl przyznaje Russellowi medal Eli (zrobiony przez nią dawno temu z agrafki i kapsla).

Nagrody | edytuj kod

Oscary | edytuj kod

Złote Globy | edytuj kod

BAFTA | edytuj kod

  • Najlepszy film animowany (wygrana)
  • Najlepsza muzyka (wygrana)
  • Najlepszy dźwięk (nominacja)
  • Najlepszy scenariusz oryginalny (nominacja)

Ciekawostki | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

W oryginalnej wersji językowej głosów głównym bohaterom użyczają Edward Asner i Christopher Plummer. W zwiastunie polskojęzycznym głosu Carlowi Fredricksen'owi użyczył Włodzimierz Bednarski, a Charlesowi Muntzenowi Andrzej Gawroński.

Wersja polska – Sun Studio Polska[4]:

Dubbing:

Przypisy | edytuj kod

  1. Odlot / Up (2009). filmweb.pl. [dostęp 2009-10-19].
  2. Up (2009) – Box Office Mojo
  3. 20 filmowych ciekawostek, o których nie mieliście pojęcia (pol.). onet.pl. [dostęp 2014-06-14].
  4. Odlot. dubbing.pl. [dostęp 2009-10-19].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Odlot (film 2009)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy