Odyseja Umysłu


Odyseja Umysłu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania OMER – szop – maskotka Odysei Umysłu

Odyseja Umysłu – program edukacyjny stworzony w 1978 przez C. Samuela Micklusa a organizowany przez fundację Odyssey of the Mind mający na celu rozwijanie zdolności twórczych i zachęcanie do kreatywnego rozwiązywania problemów.

Spis treści

Idea programu | edytuj kod

Celem Odysei Umysłu jest inspirowanie rozwoju kreatywnego i krytycznego myślenia poprzez zachęcanie do twórczego rozwiązywania problemów. Uczestnicy programu samodzielnie analizują różnorodne zadania, poszukują możliwości rozwiązania ich i trenują dochodzenie do rozwiązania dzięki wysiłkowi grupy.

Głównymi wymogami stawianymi przed uczestnikami programu są:

 1. Samodzielne tworzenie rozwiązań (bez podpowiedzi i ingerencji ze strony osób trzecich).
 2. Odpowiedzialność za własne pomysły i proponowane rozwiązania.
 3. Szacunek dla odmiennych osobowości, pomysłów i poglądów, który przekłada się na dobrą współpracę w grupie.

Realizacja programu | edytuj kod

Program Odysei Umysłu realizowany jest w drużynach działających w szkołach, uczelniach oraz innych placówkach oświatowych i wychowawczych przez odpowiednio wyszkolonych trenerów. Typowa drużyna składa się z siedmiorga zawodników oraz trenera. Na zadania realizowane przez drużynę składają się tzw. zadania spontaniczne oraz problemy długoterminowe.

Większość drużyn rejestrowana jest w Międzynarodowym Konkursie Odysei Umysłu w jednej z czterech grup wiekowych:

 • I grupa wiekowa (do klasy piątej szkoły podstawowej)
 • II grupa wiekowa (od klasy szóstej szkoły podstawowej do klasy ósmej szkoły podstawowej)
 • III grupa wiekowa (od klasy pierwszej liceum do klasy maturalnej)
 • IV grupa wiekowa (studenci szkół pomaturalnych)

Odyseja Umysłu na świecie | edytuj kod

Program początkowo rozwijany był w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w ponad dwudziestu krajach w Odysei Umysłu uczestniczy co roku kilkaset tysięcy osób.

Odyseja Umysłu w Polsce | edytuj kod

 • W 1989 powstaje pierwsza drużyna Odysei Umysłu.
 • W 1992 zorganizowano pierwszy konkurs krajowy Odysei Umysłu.
 • W 2007 zorganizowano pierwsze eliminacje regionalne Odysei Umysłu (podział na Gdańsk, Poznań i Wrocław).
 • W 2009 doszedł nowy region – Warszawa.
 • W 2013 doszedł kolejny region – Kraków.
 • W 2014 doszedł kolejny region – Łódź.
 • W 2018 w miejsce Krakowa doszedł kolejny Region – Katowice.

Początkowo finały Odysei Umysłu odbywały się na Uniwersytecie Gdańskim. Ze względu na wzrost zainteresowania w kolejnych latach finały organizowane były w teatrze Miniatura, teatrze Wybrzeże oraz Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od 2016 roku finał ogólnopolski organizowany jest w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, ceremonia ogłoszenia wyników ma miejsce w hali Gdynia Arena.

W latach 1997, 2011 oraz 2016 gościł w Polsce Europejski Festiwal Odysei Umysłu.

W 2007 w Odysei Umysłu udział wzięło 126 drużyn z całej Polski, z czego 75 awansowało z eliminacji regionalnych (we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku) do finału ogólnopolskiego, a 16 uzyskało prawo do reprezentowania Polski na finałach światowych w Stanach Zjednoczonych.

Odyseja Umysłu objęta jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej – Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Prezydenta Miasta Wrocławia – Rafała Dutkiewicza, Prezydenta Miasta Łodzi -Hanny Zdanowskiej, Prezydenta Miasta Gdańska – Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Krakowa – Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Poznania – Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy – Hanny Gronkiewicz-Waltz, Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka, Wojewodę Łódzkiego – Jolantę Chełmińską, Marszałka Województwa Małopolskiego – Marka Sowę, Marszałka Województwa Łódzkiego – Witolda Stępienia, Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika i Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego. Wspierana jest także przez lokalne stacje TVP Regionalnej, lokalne radia i Gazetę Wyborczą, a także Microsoft.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Odyseja Umysłu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy