Odznaka „Za Zasługi dla Województwa Suwalskiego”


Odznaka „Za Zasługi dla Województwa Suwalskiego” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Okładka legitymacji odznaki z 1995 Wnętrze legitymacji odznaki z 1995

Odznaka „Za Zasługi dla Województwa Suwalskiego” – polskie odznaczenie samorządowe władz województwa suwalskiego ustanowione 28 czerwca 1978 w formie jednostopniowej odznaki[1].

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Odznakę ustanowiono w celu wyrażenia uznania obywatelom, załogom zakładów pracy i organizacjom społecznym za ich ofiarną i owocną pracę w tworzeniu nieprzemijających wartości w życiu społeczno-gospodarczym i kulturalnym województwa suwalskiego oraz wyrażając uznanie patriotycznym i ideowym postawom obywateli, w celu dalszego upowszechniania wzorców twórczej i zaangażowanej ich działalności w rozwoju województwa suwalskiego[2].

Nadawana była osobom, które wyróżniły się całokształtem pracy zawodowej lub działalnością społeczną i przyczyniły się do rozwoju województwa suwalskiego, przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Suwałkach z jego własnej inicjatywy, albo na wniosek: Przewodniczącego WRN, Wojewody Suwalskiego, przewodniczącego rady narodowej stopnia podstawowego, Prezydenta (naczelnika) miasta, naczelnika gminy (miasta i gminy), upoważnionego organu władz politycznych, społecznych, związkowych lub spółdzielczych lub działającego w porozumieniu z właściwym organem administracji państwowej — dyrektora (kierownika) nie podporządkowanego radzie narodowej, przedsiębiorstwa, zakładu lub instytucji[2].

Odznakę nadawano z okazji świąt narodowych, rocznic państwowych, świąt i uroczystości o charakterze branżowym (związkowym) oraz z okazji innych okoliczności o znaczeniu lokalnym. Mogła być nadana tylko raz, a przy jej przyznawaniu uwzględniano postawę społeczną osoby fizycznej, jej aktywność i przodownictwo w pracy oraz osiągnięte wyniki. Mogła być nadana za szczególne osiągnięcia również zakładom pracy, instytucjom i organizacjom[2].

Podstawowymi kryteriami nadawania odznaki były:

 • dla osób fizycznych:
 • zasługi w pracy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego w województwie,
 • szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społeczno-politycznej,
 • wysokie wyniki w produkcji rolnej,
 • jubileusz pracy kandydata;
 • dla jednostek organizacyjnych:
 • tworzenie trwałych i nieprzemijających wartości w życiu społeczno-gospodarczym i kulturalnym województwa,
 • uroczystości związane z rocznicą powstania zakładów pracy i instytucji,— przedterminowa realizacja planów gospodarczych,
 • oszczędności materiałowe i przedterminowe oddawanie do użytku obiektów inwestycyjnych,
 • uzyskanie dobrych wyników we współzawodnictwie pracy[2].

Odznakę otrzymali też wszyscy wpisani do „Honorowej Księgi Zasłużonych dla Województwa Suwalskiego”. Osoby prawne mogły umieszczać odznakę na sztandarach. W przypadku zagubienia odznaki, na uzasadniony wniosek osoby zainteresowanej — Wojewódzka Komisja Odznaczeń mogła wydać emblemat i wtórnik dokumentu nadania[2].

Wygląd | edytuj kod

Odznaka wykonywana była z metalu koloru jasnego brązu[2][3] (patynowany tombak)[4] o owalnym kształcie z okalającym ją otokiem o wymiarach 29 × 25 mm. Na awersie znajdowała się kompozycja przedstawiająca drzewo świerkowe przecięte trzema wstęgami rzek. Odznaka zawieszona była na metalowej zawieszce w kształcie prostokąta o wymiarach 20 × 6 mm połączonej z odznaką jednoczęściowym ogniwem. Na zawieszce odznaki znajdował się napis „ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA SUWALSKIEGO”. Rewers był gładki[2]. Wykonano również odznaki w innych wymiarach – indywidualna: owal 31 × 25 mm, zawieszka 21 × 7 mm, zbiorowa: owal 58 × 46 mm, zawieszka: 39 × 14[4][3], a także – indywidualna: owal 29 × 25 mm, zawieszka 21 × 8 mm, zbiorowa: 57 × 46 mm[1]. Na odwrocie zawieszki znajdowała się agrafka służąca do mocowania na ubiorze[3].

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni odznaką „Za Zasługi dla Województwa Suwalskiego”.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Zdzisław Sawicki: Samorządowe odznaki zaszczytne. Warszawa: 2015, s. 146-147. ISBN 978-83-921263-0-0.
 2. a b c d e f g Uchwała Nr X/39/78 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Suwałkach z dnia 28 czerwca 1978 roku w sprawie ustanowienia odznaki „Za Zasługi dla Województwa Suwalskiego”. „Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Suwałkach“. 1978, nr 6, s. 5-6
 3. a b c Tadeusz Polak (oprac.): Odznaki i Medale Miast Polskich 1944-1984. Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, 1985, s. 7.
 4. a b Ryszard Kościński: Polskie odznaki miast wojewódzkich i województw w okresie 1947-1998. Łańcut: PTN, 1999, s. 87
Na podstawie artykułu: "Odznaka „Za Zasługi dla Województwa Suwalskiego”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy