Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza”


Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza” – polskie odznaczenie samorządowe, nadawane w formie odznaki honorowej będącej zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne zasługi dla Województwa Mazowieckiego[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwotny projekt odznaki, uchwalonej 9 czerwca 2005 uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego[2][3], nie uzyskał akceptacji Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego[4], a po ustanowieniu nowego wzoru Herbu Województwa[5], odznaka została ostatecznie ustanowiona w swojej aktualnej formie 10 lipca 2006, po zaaprobowaniu przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej (był nim wówczas minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn)[6][7].

Charakterystyka | edytuj kod

Odznakę nadaje się osobom fizycznym, osobom prawnym, podmiotom nie posiadającym osobowości prawnej, obywatelom lub instytucjom innych państw, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju Województwa Mazowieckiego, powiatu, gminy lub miejscowości w której działają, wzbogacając dorobek Województwa Mazowieckiego. Może być nadana temu samemu podmiotowi tylko raz, również pośmiertnie. Osoba lub podmiot uhonorowany odznaką ma prawo do używania tytułu „Zasłużony dla Mazowsza”, wpisu do „Księgi Zasłużonych dla Mazowsza” i uczestniczenia na prawach honorowego gościa w uroczystych sesjach Sejmiku Województwa Mazowieckiego[1].

Odznakę nosi się na lewej stronie piersi po odznaczeniach państwowych i odznakach resortowych[7].

Wygląd | edytuj kod

Odznakę stanowi okrągły medal o średnicy 34 mm, w kolorze srebrnym, wykonany w metalu, mający u góry uszko i kółko, do zawieszenia na wstążce. Pośrodku awersu, na czerwono emaliowanym polu znajduje się wizerunek orła z Herbu Województwa Mazowieckiego pokryty białą emalią. Wizerunek orła okolony jest otokiem, o wypukłych krawędziach, w którym u góry znajduje się napis „ZASŁUŻONY DLA MAZOWSZA”, natomiast na dole półwieniec ze stylizowanych liści wawrzynu. Na rewersie, w otoku o wypukłych krawędziach, pośrodku znajduje się monogram „WM”, a poniżej wyodrębnione pole na numer kolejnego nadania. Odznaka zawieszona jest na wstążce o szerokości 35 mm, wykonanej z czerwonego rypsu[6][8].

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Odznaką Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”.

Osoby fizyczne[9]:

Inne podmioty[9]:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Odznaka honorowa „Zasłużony dla Mazowsza” – Informacje o odznace. mazovia.pl
  2. Uchwała 81/05 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 09 czerwca 2005 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Mazowsza”
  3. Flaga województwa i mazowieckie odznaczenia (nieaktualne projekty). mazovia.pl
  4. Uchwała 157/05 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2005 r. w sprawie zmian w uchwale dotyczącej ustanowienia Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Mazowsza”
  5. Załącznik do uchwały Nr 1480/294/06 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Mazowsza” (projekt)
  6. a b Uchwała 141/06 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Mazowsza”
  7. a b Załącznik Nr 2 do uchwały Nr 141/06 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 10 lipca 2006 roku. Zasady i tryb postępowania w sprawach o nadanie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Mazowsza”, sposobu wręczania i noszenia Odznaki
  8. Zdzisław Sawicki: Samorządowe odznaki zaszczytne. Warszawa: 2015, s. 175. ISBN 978-83-921263-0-0.
  9. a b Osoby i podmioty odznaczone Odznaką Honorową "Zasłużony dla Mazowsza" – lista. mazovia.pl
Na podstawie artykułu: "Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy