Ogórek kiwano


Ogórek kiwano w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ogórek kiwano, kiwano, ogórek afrykański (Cucumis metulifer[3] E. Mey. ex Naud.) – gatunek ogórka. W naturze występuje w Afryce od Kraju Przylądkowego po Senegal i Sudan na północy, także Jemen na Półwyspie Arabskim[2].

Kiwano Kiwano

Spis treści

Morfologia | edytuj kod

Łodyga
Długa, płożąca się.
Kwiaty
Żółtopomarańczowe, nieco mniejsze niż u krajowego ogórka. Są to kwiaty rozdzielnopłciowe, ale na jednej roślinie występują zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie (roślina jednopienna).
Owoce
Owalne, długości 10–15 cm o wadze 200–300 g. Skórka kiwano ma barwę początkowo zieloną, a następnie jaskrawo-pomarańczową z jasnymi plamami. Wnętrze owocu wypełnia zielonożółty miąższ, zawierający ok. 500 nasion.

Zastosowanie | edytuj kod

Roślina uprawna. Jest uprawiane w niektórych krajach jako warzywo. Jak przystało na roślinę pochodzącą z tropików jest gatunkiem wybitnie ciepłolubnym. Jego wzrost ustaje przy temperaturze poniżej +15 °C, a gdy utrzymuje się temperatura poniżej +5 °C zamiera. W Polsce może być uprawiane pod folią lub w szklarniach z nasion otrzymanych z dojrzałych owoców. W optymalnych warunkach rośnie bardzo szybko – nawet 20 cm na dzień. Z jednej rośliny można otrzymać kilka-kilkanaście owoców[4].

Sztuka kulinarna: Miąższ o orzeźwiającym smaku, wraz ze znajdującymi się w środku nasionami spożywa się na surowo. Jego smak jest zbliżony do kiwi, melona i ogórka, a zapach do banana. Kiwano można dodawać do sałatek owocowych, deserów, ryb i owoców morza. Jest niskokaloryczny. Owoce bardzo dobrze przechowują się w mieszkaniu (do 6 miesięcy), stanowiąc oryginalny element zdobniczy i zachowując przez cały czas przydatność do spożycia.

Ciekawostki | edytuj kod

Nazwę kiwano nadano mu w Nowej Zelandii, pochodzi ona od słów kiwi i banan, gdyż przypomina pod względem smaku i aromatu te owoce. W anglojęzycznych krajach nazywany jest też rogatym ogórkiem lub rogatym afrykańskim melonem[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-03].
  2. a b Cucumis metulifer (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-03].
  3. Według Germplasm Resources Information Network (GRIN) prawidłowa nazwa to C. metulifer, mimo że gatunek opisany został przez autorów jako C. metuliferus. Korekta nazwy wynika z korekty gramatycznej wymaganej zgodnie z art. 32.7 Międzynarodowego Kodeksu Nomenklatury Botanicznej.
  4. a b dr Konstanty Grudzień. Kiwano. [dostęp 2007-11-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ogórek kiwano" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy