Ogniomistrz Kaleń


Ogniomistrz Kaleń w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ogniomistrz Kaleń – polski wojenny film fabularny z 1961 roku w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich zrealizowany na podstawie powieści Łuny w Bieszczadach Jana Gerharda.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Zarys fabuły | edytuj kod

Scenariusz filmu zrealizowano na podstawie znanej wówczas powieści Łuny w Bieszczadach[1] Jana Gerharda – dowódcy 34 Pułku Piechoty. Akcja filmu rozgrywa się w okresie walk Ludowego Wojska Polskiego i aparatu bezpieczeństwa ze zbrojnymi oddziałami ukraińskimi oraz z polskim podziemiem antykomunistycznym, i toczy się w plenerach Baligrodu, Zagórza i Smolnika. Sięga do wydarzeń z lat 1944-1947 – początków działań oddziałów Ukraińskiej Powstańczej Armii w Bieszczadach, naznaczonych licznymi zbrodniami wojennymi, a zakończonych ich ostatecznym rozbiciem przez polskie oddziały wojskowe, Wojsk Ochrony Pogranicza, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Milicji Obywatelskiej i Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.

Tytułowy bohater – doświadczony żołnierz, spryciarz i zawadiaka, usiłuje znaleźć się w tych brutalnych warunkach i ocalić przed kolejnymi zagrożeniami, jakich nie szczędzi życie codzienne na krwawiącym pograniczu. Tragizm sytuacji ogólnej łagodzi miejscami humor sytuacyjny wynikający z nonszalanckiej postawy i beztroskiego charakteru głównego bohatera oraz z jego perypetii, w jakie wciąż pechowo popada.

Plenery: Baligród, Muszyna, Smolnik nad Osławą, Zagórz.

Muzyka | edytuj kod

W filmie zostały wykonane utwory „Chryzantemy złociste” (muz. i sł. Zbigniew Maciejowski) oraz „Spoza gór i rzek” (Marsz I Korpusu) (sł. Adam Ważyk, muz. Aleksander Barchacz).

Nagrody | edytuj kod

  • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (rok 1962).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Witold Szymczyk. Ogniomistrz Kaleń. Film o Bieszczadach. „Nowiny Rzeszowskie / Widnokrąg”, s. 1-2, Nr 3 z 15 października 1961. 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ogniomistrz Kaleń" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy