Ognisko Białystok w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaOgnisko Białystok – wielosekcyjny klub sportowy z siedzibą w Białymstoku, założony na początku lat 30. XX-wieku.
Klub na początku swojego istnienia był klubem kolejowym, następnie KPW, czyli Kolejowego Przysposobienia Wojskowego. Najsilniejsze sekcje ówczesnego Ogniska to piłka nożna i lekka atletyka.
Klub odradza się po II wojnie światowej i występuje w rozgrywkach okręgowych. Zespół rozgrywa mecze na boisku znajdującym się przy dworcu PKP Białystok Główny, a także gościnnie na stadionie w Zwierzyńcu.
Klub kilkakrotnie zmieniał swoje nazwy:
- KKS Ognisko (Kolejowy Klub Sportowy)
- KPW Ognisko (Kolejowe Przysposobienie Wojskowe)
- KKS Ognisko
- ZZK (Związek Zawodowy Kolejarzy)
- Kolejarz
- Ognisko
- KKS Ognisko-Starosielce Białystok
- KKS Ognisko
- KS Ognisko
Fuzja z KS Starosielce
W roku 1971 doszło do połączenia KS Starosielce (dawniej Kolejarz Starosielce), w wyniku fuzji powstał klub o nazwie Ognisko-Starosielce Białystok z siedzibą przy ul.Elewatorskiej. W 1975 roku istnieje wpis do stowarzyszeń i organizacji miasta Białegostoku, gdzie widnieje nazwa Kolejowy Klub Sportowy Ognisko-Starosielce.[1]
Stadion Stadion powstał za czasów LKS Starosielce, kiedy w roku 1966 przystąpiono do budowy nowego obiektu przy ul.Elewatorskiej. Budowę ukończono 2 lata później, stadion posiadał: małe trybuny, bieżnię lekkoatletyczną oraz zaplecze socjalne.
Sekcje Ognisko było klubem wielosekcyjnym, największą z nich była piłka nożna, kolarstwo i zapasy. Sekcja kolarska funkcjonowała do 2008 roku. Natomiast sekcja zapaśnicza oddzieliła się w latach 70. i występowała jako Podlasiak Starosielce.
Ognisko z powodów finansowych zostało rozwiązane z początkiem lat 90. Obiekty sportowe przeszły pod własność miasta i przez kilka lat były dzierżawione przez KKS Piast Białystok. W roku 2017 Jagiellonia Białystok wygrała przetarg na dzierżawę terenu, gdzie planuje wybudować 3 boiska treningowe [2].
Osobny artykuł: Kolejarz Starosielce.Sezony | edytuj kod
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Publikacja "50 lat Archiwum Państwowego w Białymstoku" str.154
- ↑ Jagiellonia zbuduje boiska przy Elewatorskiej
Źródła | edytuj kod
- "Piłkarskie Dzieje Podlasia" Jerzy Górko ISBN 978-83-61418-03-0
- "Klubowa Historia piłki nożnej do 1939 roku" (str.132) Jan Goksiński ISBN 978-83-935604-1-7
- Gazeta Białostocka, Gazeta Współczesna w latach 1949-1993.