Ogród Botaniczny w Zagrzebiu


Ogród Botaniczny w Zagrzebiu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pawilon Widok ogólny założenia

Ogród Botaniczny w Zagrzebiu (hr. Botanički vrt Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu) – ogród botaniczny należący do Wydziału Przyrodniczo-Matematycznego Uniwersytetu w Zagrzebiu. Znajduje się w dzielnicy Donji Grad. Wejście od ul. Mihanovićeva, w pobliżu dworca Zagrzeb Główny (torowiska kolejowe przebiegają na tyłach założenia).

Ogród powstał z inicjatywy profesora botaniki Antuna Heinza w 1889 i stanowił kontynuację zlokalizowanych w tym rejonie zadrzewionych placów zwanych zieloną podkową (np. Zrinjevac). Od 1971 uznany za zabytek natury i kultury. W 1989 ustawiono kamień pamiątkowy na 100-lecie Ogrodu.

Cennym obiektem architektonicznym jest drewniany, czerwony pawilon ogrodowy (Paviljon), służący wystawom czasowym. Jest on pamiątką gospodarskiej wystawy jubileuszowej w 1891 i został po jej zakończeniu przekazany Ogrodowi. Oprócz niego w Ogrodzie znajdują się szklarnie, alpinarium, sadzawki i stawy. Zdecydowana większość założenia ma charakter parku angielskiego. W Ogrodzie hodowanych jest ponad 5000 roślin, z których najważniejsze to: lotosy (np. orzechodajny), Pięknotka Bodiniera, Szachownica kostkowata, Wiktoria królewska, Chróścina jagodna, Muchołówka, Perełkowiec japoński (kultywar Pendula), Degenia velebitica, Agave salmiana, czy Iris croatica.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Botanički vrt - przewodnik po Ogrodzie, wyd. Wydziału Przyrodniczo-Matematycznego Uniwersytetu w Zagrzebiu, 2010
  2. Botanical Garden - Faculty of Science University of Zagreb - przewodnik anglojęzyczny po Ogrodzie, wyd. Wydziału Przyrodniczo-Matematycznego Uniwersytetu w Zagrzebiu, 2010
  3. http://hirc.botanic.hr/vrt/home.htm - strona Ogrodu (dostęp 6.7.2010)
Kontrola autorytatywna (ogród botaniczny):
Na podstawie artykułu: "Ogród Botaniczny w Zagrzebiu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy