Ogród botaniczny Uniwersytetu Helsińskiego


Na mapach: 60°10′20″N 24°56′51″E/60,172222 24,947500

Ogród botaniczny Uniwersytetu Helsińskiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ogród botaniczny Uniwersytetu Helsińskiego w Kaisaniemi (fiń. Kaisaniemen kasvitieteellinen puutarha) – jeden z dwóch ogrodów botanicznych w Helsinkach. Podobnie jak młodszy obiekt (ogród botaniczny w Kumpula) podlega Fińskiemu Muzeum Historii Naturalnej będącemu placówką Uniwersytetu Helsińskiego.

Ogród zajmuje około 4 ha. Poza kolekcją roślin na otwartym powietrzu na jego terenie znajdują się stawy, kompleks szklarni i kamienny budynek stylizowany na zamek, w którym gromadzony jest zielnik. W uprawie znajduje się około 1,3 tys. roślin, pochodzących z obszarów o podobnych warunkach klimatycznych w jakich znajduje się Finlandia. Tylko w szklarniach możliwa jest uprawa roślin o większych wymaganiach termicznych i tu też zgromadzono kolekcje reprezentujące roślinność śródziemnomorską, typową dla pustyni, sawann i lasów deszczowych Afryki, a także pewną liczbę gatunków australijskich. Do szczególnych atrakcji cieplarni należy okazała wiktoria parańska Victoria cruziana, która przetrwała zniszczenie szklarni podczas II wojny światowej[1].

Ogród botaniczny powstał w 1829, przy czym początkowo w latach 30. XIX wieku założono tu ogród francuski. W 1884 powstał tu pierwszy w Finlandii ogród skalny. Ustalona w trakcie XIX wieku sieć dróg i ścieżek nie uległa od tego czasu zmianie[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Introduction. W: Kaisaniemi Botanic Garden [on-line]. Luomus. Finnish Museum of Natural History. [dostęp 2018-01-22].
Na podstawie artykułu: "Ogród botaniczny Uniwersytetu Helsińskiego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy