Ogród ziołowy Haydna


Ogród ziołowy Haydna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ogród ziołowy Haydna w Eisenstadt – wejście i domek

Ogród ziołowy Haydna (niem. Haydn-Kräutergarten) – niewielki ogród warzywno-ziołowy w stolicy austriackiego BurgenlanduEisenstadt. Zlokalizowany przy Bürgerspitalgasse, około 500 m na wschód od starówki.

Joseph Haydn, postać przez długie lata związana z Eisenstadt, po zakupieniu domu przy Klostergasse (obecnie J.Haydn-Gasse 21) w dniu 2 maja 1766, zaczął rozglądać się za drugim lokum, które zapewniłoby artyście możliwości czynnego wypoczynku i rekreacji. Ostatecznie zakupił niewielki ogród wraz z drewnianym domkiem, znajdujący się poza murami miejskimi, w rejonie szpitala.

Haydn wraz z małżonką uprawiał na terenie tego ogrodu głównie zioła i kwiaty, szukał tu także spokoju i wytchnienia od wytężonej pracy nad utworami. Ogród z domkiem pozostawał w rękach Haydnów do 17 października 1778.

Obecnie ogród jest zadbany, uprawia się w nim zioła i kwiaty, tak jak za czasów Haydna. Rośliny oznaczone są tabliczkami botanicznymi. Alejki wysypane grysem. Zwiedzanie obiektu możliwe jest tylko w grupach, po wcześniejszym zgłoszeniu (wstęp płatny), jednak całość założenia można ogarnąć wzrokiem zza furtki wejściowej. Otoczenie stanowią wysokie budynki mieszkalne i urzędowe, co nie stanowi najefektowniejszego sąsiedztwa dla tego romantycznego zakątka.

Bibliografia | edytuj kod

  1. PawełP. Wroński PawełP., Austria – praktyczny przewodnik, Bielsko-Biała: wyd. Pascal, 2008, s. 167, ISBN 978-83-7513-110-9, OCLC 297531618 .
  2. tablica informacyjna przy obiekcie, Stowarzyszenie Kultur Burgenland
Na podstawie artykułu: "Ogród ziołowy Haydna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy