Ojciec chrzestny II


Ojciec chrzestny II w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ojciec chrzestny II (ang. The Godfather Part II) – amerykański film gangsterski z 1974 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli na podstawie scenariusza napisanego przez Francisa Forda Coppolę i Maria Puzo. Film jest jednocześnie sequelem i prequelem dla filmu Ojciec chrzestny. Pokazuje on jednocześnie losy rodziny Corleone po wydarzeniach z pierwszej części filmu, a także losy młodego Vita Corleone granego przez Roberta De Niro.

Film został okrzyknięty najlepszym sequelem kina gangsterskiego i nagrodzony Oscarem, a Marlon Brando i Robert De Niro jako jedyni w historii otrzymali Oscary za grę tej samej postaci (Vito Corleone). Obraz nagrodzony Oscarem w kategorii „Najlepszy film”.

Film uplasował się na 5. miejscu w rankingu 100 filmów wszech czasów zorganizowanym przez magazyn „Total Film”.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

i inni

Fabuła | edytuj kod

Film jest podzielony na dwie przeplatające się części. Pierwsza opowiada o początkach Vita, który ucieka z Sycylii po tym jak zabito jego rodziców, a druga przedstawia losy Michaela (najmłodszego syna Dona Corleone) i rodziny po śmierci ojca. Michael, uciekając się do intryg i morderstw, zapewnia klanowi dominację. Nie ma on jednak tak wielkiej charyzmy jak ojciec. Jest jedynie chłodno kalkulującym, wyrachowanym graczem. Mimo dużych ambicji przywódczych, nie potrafi utrzymać jedności w rodzinie i zapobiec jej kryzysowi.

Słynny cytat z filmu: „Trzymaj swoich przyjaciół blisko, ale swoich wrogów jeszcze bliżej”.

Nawiązania | edytuj kod

  • Fragment filmu został wykorzystany jako wstęp do utworu „Retribution” na albumie Biohazard (1992) grupy Biohazard.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ojciec chrzestny II" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy