Ojciec wszystkich bomb


Ojciec wszystkich bomb w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ojciec wszystkich bomb” (ros. Папа всех бомб; ang. Father of All Bombs, FOAB) – potoczne określenie rosyjskiej tzw. „lotniczej bomby próżniowej zwiększonej mocy” (ros. авиационная вакуумная бомба повышенной мощности; АВБПМ, pol. AWBPM). Jest to bomba paliwowo-powietrzna, która według rosyjskich danych ma czterokrotnie większą moc niszczącą od największej do tej pory bomby konwencjonalnej, amerykańskiej GBU-43/B MOAB, określanej potocznie jako „matka wszystkich bomb”[1]. Pierwszy oficjalny test tej broni odbył się 11 września 2007.

Według źródeł rosyjskich wybuch bomby AWBPM stanowi odpowiednik wybuchu 44 ton TNT, a wykorzystano w niej 7,8 tony materiału wybuchowego, w postaci mieszaniny sproszkowanego aluminium, azotanu amonu i tlenku etylenu, wytworzonej przy użyciu nanotechnologii[2][3][4].

W czasopiśmie „Wired” krytyczne opinie nt. AWBPM przedstawili analitycy ds. obronności z USA. Uważają oni, że bomba jest niefunkcjonalna jako uzbrojenie i ma jedynie o połowę większą moc od tzw. MOAB, a nie – jak mówią przedstawiciele SZ FR czterokrotną moc MOAB. Poza tym uważają, że to nie jest bomba nowego projektu[5].

Dla porównania, siła wybuchu amerykańskiej MOAB to odpowiednik 11 ton TNT, a zawiera ona 8 ton materiału wybuchowego.

Według komentarzy rosyjskich, „jest [ona] tak silna jak ładunki atomowe[1], choć np. w porównaniu do bomby atomowej Little Boy, która zniszczyła Hiroszimę, ma tylko ok. 0,3% jej mocy wybuchowej.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b „Rosja przetestowała najsilniejszą konwencjonalną bombę świata”.
  2. Кузькин отец.
  3. „Russian army 'tests the father of all bombs'”.
  4. Российская вакуумная бомба сравнима по мощности с ядерным боеприпасом.
  5. krytyczna opinia o AWBPM.
Na podstawie artykułu: "Ojciec wszystkich bomb" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy