Okonek


Na mapach: 53°32′08″N 16°51′07″E/53,535556 16,851944

Okonek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Okonek (niem. Ratzebuhr in Pommern[2]) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, położone na Pojezierzu Południowopomorskim, nad rzeką Czarną. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Okonek. Według danych z 30 czerwca 2016 r. miasto liczyło 3983 mieszkańców[1].

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Okonek leży w północnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie złotowskim. Okonek leży przy drodze krajowej nr 11 (relacji BytomKoszalin) i linii kolejowej (Piła Główna – Ustka), ze stacją kolejową. W bliskim sąsiedztwie Okonka przebiega trasa nr 22 relacji ElblągGorzów Wielkopolski.

Okonek leży na wschodnim krańcu Pojezierza Szczecineckiego. Przez miasto przepływa rzeka Czarna, dopływ Gwdy. Ok. 0,5 km na północ od zabudowy miejskiej znajduje się Tecławska Góra.

Według danych z 1 stycznia 2012 r. powierzchnia miasta wynosiła 6,01 km²[3].

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. pilskiego.

Historia | edytuj kod

Do XVI w. były to tereny rzadko zaludnione, władcy Pomorza Zachodniego organizowali tu polowania. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1620. Okonek otrzymał prawa miejskie w 1754, wkrótce nastąpił rozwój sukiennictwa. Podczas wojny siedmioletniej miasto zostało zniszczone przez wojska rosyjskie, ale dość szybko je odbudowano. Pod koniec XVIII w. produkowano tu sukno zbywane na terenie Wielkopolski. Pod koniec XIX w. na skutek zamknięcia dotychczasowych rynków zbytu przemysł sukienniczy upadł. Podczas II wojny światowej zabudowa zniszczona w ok. 35%[4].

Demografia | edytuj kod

 • Piramida wieku mieszkańców Okonka w 2014 roku[1].


Gospodarka | edytuj kod


Okonek jest lokalnym ośrodkiem usługowo-handlowym i niewielkim ośrodkiem przemysłowym. Największym zakładem jest Zakład Naprawczy Mechanizacji Rolnictwa posiadający 45-letnie doświadczenie w produkcji urządzeń do mechanizacji hodowli m.in. mieszalników pasz, rozdrabniaczy do zbóż, dmuchaw, kontenerów. Innymi większymi zakładami są Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Nadleśnictwo Okonek. W mieście istnieje poczta, posterunek policji, gimnazjum, przedszkole miejskie, wiele punktów usługowych, sklepów, apteki, agencji PKO BP i filia spółdzielczego Banku Ludowego w Złotowie.

Kultura | edytuj kod

W Okonku istnieje Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury. W jego strukturach istnieje także Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna i jej filie w Lotyniu, Lędyczku, Pniewie. Od kilku lat co roku w czerwcu odbywa się impreza pod nazwą Dni Okonka. W mieście wtedy mają miejsce liczne imprezy kulturalno – rozrywkowe dla mieszkańców miasta i gminy. W okresie wakacji Miasto Okonek organizuje liczne festyny podczas których wśród dzieci wybiera się „małą miss”. Znaną imprezą jest także „Prewencja na wesoło” organizowana przez Komendę Powiatową Policji w Złotowie, Urząd Miasta i Gminy w Okonku oraz Miejsko–Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w której uczestniczą dzieci i młodzież ze szkół podstawowych.

Sport | edytuj kod

Okonek może poszczycić się obecnością kilku klubów sportowych:

 • Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy "Włókniarz” – działają w nim cztery sekcje piłkarskie (trampkarze młodsi, trampkarze starsi, juniorzy, seniorzy)
 • Uczniowski Klub Biegacza „Maratończyk”
 • Uczniowski Klub Sportowy „Lider” w Okonku
 • Klub „Żacy” przy SP w Okonku

Miasto posiada rozbudowaną bazę sportową, istnieje Stadion Miejski, boisko sportowe „Orlik” oraz hala sportowa im. Jerzego Szmajdzińskiego, otwarta w 2010 roku. Cykliczna imprezą sportową w Okonku jest Półmaraton Lipcowy pod hasłem „Życie to ruch – ruch to życie” który organizują Urząd Miasta i Gminy oraz Uczniowski Klub Biegacza „Maratończyk”.

Turystyka i zabytki | edytuj kod

Okonek położony wśród lasów i jezior jest miastem, gdzie można wypocząć aktywnie. W okolicach miasta istnieją jeziora: Bąk, Leśne, Kacko, i Zimne. Większość jezior jest udostępniona dla wędkarzy. Dużą atrakcją jest też przepływająca przez teren gminy rzeka Gwda, która 3,5 km za miejscowością Podgaje tworzy Zbiornik Wodny Grudna. Z zabytków w mieście wyróżnić można:

Współpraca międzynarodowa | edytuj kod

Miasta i gminy partnerskie: Stockelsdorf[8]

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c http://www.polskawliczbach.pl/Okonek, w oparciu o dane GUS.
 2. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
 3. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2012 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2012-12-28. ISSN 1505-5507.
 4. Czesław Piskorski "Pomorze Zachodnie, mały przewodnik" Wyd. Sport i Turystyka Warszawa 1980 s. 200 ​ISBN 83-217-2292-X
 5. GustavG. Kratz GustavG., Die Städte der Provinz Pommern: Abriss ihrer Geschichte, zumeist nach Urkunden, Bath, 1865 [dostęp 2018-05-13]  (niem.).
 6. MichaelM. Rademacher MichaelM., Deutsche Verwaltungsgeschichte Provinz Pommern, Kreis Neustettin, www.verwaltungsgeschichte.de [dostęp 2018-05-13] .
 7. Bank Danych Lokalnych, bdl.stat.gov.pl [dostęp 2018-05-13] .
 8. okonek.pl
Wieża Tecława w Okonku (dawna Wieża Bismarcka z roku 1912) Centrum miasta z kościołem MB od Wykupu Niewolników
Na podstawie artykułu: "Okonek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy