Okopy (województwo łódzkie)


Na mapach: 51°31′24″N 18°51′31″E/51,523333 18,858611

Okopy (Bobrowniki) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Okopy (województwo łódzkie)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Okopy – część wsi Bobrowniki w Polsce, położonaw woj. łódzkim, w pow. sieradzkim, w gminie Sieradz[2][3], w pobliżu lewego brzegu koryta Warty, na niewielkiej wydmie, znajdują się relikty dawnego grodu.

W latach 1975–1998 Okopy należały administracyjnie do województwa sieradzkiego.

Grodzisko odkryte zostało przez Zdzisława Rajewskiego, który w 1929 r. przeprowadzał wraz z Akademickim Kołem Poznańskiego Towarzystwa Prehistorycznego badania powierzchniowe nad Wartą. W wyniku badań przeprowadzonych przez archeologów w następnych latach ustalono, że był tu gród jednoczłonowy, otoczony wysokim na kilka metrów wałem o konstrukcji izbicowo-przekładniowej, z dwiema przerwami zwanymi "bramami". Cokół wału miał szerokość ok. 10 m. Składał się od strony wewnętrznej z prostokątnych izbic o długości do 5 m, wypełnionych ziemią i kamieniami, a od strony zewnętrznej zbudowany był z warstw bali przesypanych ziemią. Tego rodzaju konstrukcja wału wykształciła się pod koniec X w. i trwała do przełomu XIII/XIV w. Datowanie to potwierdza znaleziona tu ceramika – ręcznie lepiona, lecz już obtaczana na kole garncarskim. Na południe od grodziska stwierdzono istnienie otwartego podgrodzia, egzystującego do upadku grodu. Gród musiał mieć drugorzędne znaczenie w systemie grodów Polski środkowej. Nieznani są jego użytkownicy. Nieznane są również relacje Okopów z grodem w Strońsku, który znajdował się w tym samym czasie po drugiej stronie rzeki. Dzisiejsze Okopy stanowią część wsi Bobrowniki i pojawiły się na mapie dopiero w 1892 r., gdy Towarzystwo Chłopów Pstrokonie odkupiło tę ziemię wraz z grodziskiem od niejakiego Świniarskiego i spowodowało sporządzenie planu gruntów, w następstwie czego powstały tu gospodarstwa, które w znacznej części zniszczyły obiekt.

Przypisy | edytuj kod

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 70 [dostęp 2020-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22] .
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].

Literatura | edytuj kod

  • Kamińska J., Grodzisko w Okopach pow. Sieradz, [w:] Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, 1959, t. 5,
  • Urbański M., Wczesnośredniowieczne grodzisko w Okopach, Na sieradzkich szlakach 2/1988, s. 18-19.
Na podstawie artykułu: "Okopy (województwo łódzkie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy