Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej (1920)


Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej (1920) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Okręgi piłkarskie biorące udział w MP 1920 (okręgi, w których faktycznie rozpoczęto rozgrywki).  Osobny artykuł: Okręgowe rozgrywki w piłce nożnej w okresie międzywojennym.

Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej w 1920 roku – faza eliminacyjna premierowej edycji oficjalnych mistrzostw Polski, mająca na celu wyłonienie mistrzów pięciu okręgów piłkarskich, którzy latem i jesienią mieli rywalizować pomiędzy sobą o tytuł mistrza kraju. Rozgrywki były organizowane na dwóch szczeblach: Klasach A i Klasach B przez pięć Okręgowych Związków Piłki Nożnej (OZPN) i prowadzone systemem ligowym wiosną oraz latem roku kalendarzowego 1920. Nie dokończono ich na skutek trwającej wojny polsko-bolszewickiej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Tło | edytuj kod

W dniach 20–21 grudnia 1919 odbył się w Warszawie "1. zjazd 31 polskich klubów piłki nożnej" (1. Założycielskie Zgromadzenie Polskiego Związku Piłki Nożnej), podczas którego m.in. dokonano podziału kraju na 5 okręgów piłkarskich (Okręgowe Związki Piłki Nożnej): krakowski, lwowski, łódzki, poznański i warszawski, a także ogłoszono regulamin krajowych rozgrywek o mistrzostwo polskie w roku 1920, zaplanowanych do przeprowadzenia w sezonie 1920.

Regulamin pierwszej edycji mistrzostw Polski opracowali wspólnie działacze trzech klubów krakowskich: Cracovii, Wisły oraz Robotniczego KS. Według niego - jak również poczynionych na zjeździe ustaleń - ogólnokrajowe zmagania o tytuł mistrzowski miały odbyć się w cyklu "wiosna-jesień" i na dwóch szczeblach rozgrywkowych: Klasach A (występujące w nich drużyny miały walczyć o mistrzostwo Polski) oraz Klasach B (przydzielono do nich zespoły rezerw drużyn z Klasy A oraz słabsze kluby w danych okręgach). Zmagania klas A planowano przeprowadzić dwufazowo – na wiosnę rozgrywki okręgowe w pięciu grupach miały wyłonić mistrzów pięciu okręgów (krakowskiego, lwowskiego, łódzkiego, poznańskiego i warszawskiego), którzy jesienią rywalizowaliby między sobą w turnieju finałowym o tytuł mistrza Polski (systemem ligowym – „każdy z każdym, mecz i rewanż”).

Przebieg rywalizacji | edytuj kod

Do rozgrywek pierwszej fazy mistrzostw Polski, w pięciu okręgowych klasach A, dopuszczono łącznie 19 zespołów, które dla wyłonienia mistrzów każdego okręgu miały rozegrać w sumie 58 meczów (we wszystkich okręgach planowano grać „każdy z każdym, mecz i rewanż”). Pełną fazę eliminacyjną klasy A przeprowadzono jedynie w okręgu krakowskim, w którym odbyły się wszystkie z zaplanowanych 12 spotkań. Rozgrywki zainaugurowano tam 25 kwietnia 1920, a zakończono 29 czerwca 1920, natomiast mistrzem została Cracovia[1]. Plany w czterech pozostałych okręgach pokrzyżowała trwająca wojna polsko-bolszewicka. Zmagania w okręgu poznańskim prowadzono od 9 maja 1920, a udało się rozegrać 16 z 20 zaplanowanych pojedynków. W okręgu lwowskim walczono od 6 czerwca 1920, ale rozegrano tylko 2 z 12 meczów. W okręgach: łódzkim oraz warszawskim rozgrywek nawet nie zainaugurowano[2].

Pierwszy mecz oficjalnych rozgrywek w Polsce odbył się 18 kwietnia 1920 w krakowskiej klasie B, a Wawel Kraków uległ w nim Cracovii II 1:3[3]. 25 kwietnia 1920 rozegrano natomiast premierowy mecz w ramach mistrzostw Polski (w klasie A grupy krakowskiej), w którym Cracovia ograła Jutrzenkę 8:0[4].

Mistrzostwa Klasy A | edytuj kod

Końcowa tabela okręgu krakowskiego | edytuj kod

Mistrz: Cracovia – awans do fazy finałowej mistrzostw Polski 1920

  • Nikt nie spadł do klasy B oraz żadna drużyna nie awansowała do klasy A.

Tabela okręgu lwowskiego | edytuj kod

Mistrz: nie wyłoniono – rozgrywki przerwano

  • Nikt nie spadł do klasy B oraz żadna drużyna nie awansowała do klasy A.

Tabela okręgu łódzkiego | edytuj kod

Mistrz: nie wyłoniono – rozgrywek nie rozpoczęto

  • Nikt nie spadł do klasy B oraz żadna drużyna nie awansowała do klasy A.

Tabela okręgu poznańskiego | edytuj kod

Mistrz: nie wyłoniono – rozgrywki przerwano

  • Nikt nie spadł do klasy B oraz żadna drużyna nie awansowała do klasy A.

Tabela okręgu warszawskiego | edytuj kod

Mistrz: nie wyłoniono – rozgrywek nie rozpoczęto

Mistrzostwa Klasy B | edytuj kod

Końcowa tabela okręgu krakowskiego | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. 1920 krakowska klasa A (pol.). [dostęp 2009-01-02].
  2. Gowarzewski A. i inni: Liga Polska (Encyklopedia piłkarska Fuji, tom 25). Katowice: Wydawnictwo GiA, 2000, s. 9-11. ISBN 83-88232-02-9.
  3. 1920-04-18 Wawel Kraków - Cracovia II 1:3 (pol.). [dostęp 2009-01-02].
  4. 1920-04-25 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0 (pol.). [dostęp 2009-01-02].

Bibliografia | edytuj kod

Drugi poziom ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce
Na podstawie artykułu: "Okręgowe ligi polskie w piłce nożnej (1920)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy