Oksywie (1934)


Oksywie (1927) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Oksywie (1934)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oksywie – pływająca stacja torpedowa Polskiej Marynarki Wojennej z czasów II wojny światowej.

Historia | edytuj kod

Został zbudowany w 1927 roku w stoczni Danziger Werft w Wolnym Mieście Gdańsk. Powstał na zamówienie rządu polskiego i jego pierwotnym zadaniem było służba jako prom samochodowy przewożący samochody między Gdynią a Oksywiem.

W 1931 roku na zlecenie Urzędu Morskiego Gdyni został przebudowany na mały zbiornikowiec przewożący słodką wodę. Nie nadawał się do tej roli, gdyż jego zbiorniki były zbyt małe, a pompy mało wydajne, więc w 1933 roku został wycofany z eksploatacji. W 1934 roku zainteresowanie tym okrętem wyraziło Kierownictwo Marynarki Wojennej. Zamierzano go przebudować na samobieżną krypę minową, która mogła także transportować i stawiać beczki na morskim poligonie torpedowym.

Jednak PMW był bardziej potrzebny okręt służący do tzw. regulujących strzelań torped parogazowych, gdyż w celu utrzymywania dużego zapasu torped (jakim dysponowała PMW) w dobrym stanie należało dokonywać próbnych strzelań. Po zakupieniu jednostki, która otrzymała nazwę "Oksywie", skierowano ją do przebudowy na pływającą stację torped do Stoczni Gdyńskiej. Przebudowę zakończono w II połowie 1935 roku. Jednak wszedł do służby już 15 marca 1934 roku. Według etatu okrętem dowodził podoficer, co zgodnie z przepisami PMW wykluczało używanie przez tę jednostkę skrótu ORP.

Okręt został samozatopiony 6 września 1939 roku w celu zablokowania portu gdyńskiego.

Bibliografia | edytuj kod

  • Maciej Neumann: Flota II Rzeczypospolitej i jej okręty. Łomianki: Wydawnictwo LTW, 2013. ISBN 978-83-7565-309-0.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Oksywie (1934)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy