Oldsmobile Bravada


Oldsmobile Bravada w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Oldsmobile Bravada - samochód osobowy typu SUV klasy kompaktowej, a następnie klasy średniej oraz klasy wyższej produkowany pod amerykańską marką Oldsmobile w latach 1991 - 2004.

Spis treści

Pierwsza generacja | edytuj kod

Oldsmobile Bravada I - tył

Oldsmobile Bravada I został zaprezentowany po raz pierwszy w 1990 roku.

W 1990 roku General Motors zdecydowało się rozbudować ofertę kompaktowych SUV-ów o bliźniaczą, luksusową i lepiej wyposażoną alternatywę dla bliźniaczych modeli Chevrolet Blazer oraz GMC S-15 Jimmy.

Bravada I zadebiutowała 8 lat później, różniąc się od pozostałych modeli jednokolorowym malowaniem nadwozia, innym wyglądem zderzaków, inną atrapą chłodnicy oraz odmiennymi wzorami alufelg[1]. Ponadto, SUV Oldsmobile nie był oferowany w wariancie 3-drzwiowym, a jedynie jako 5-drzwiowy dłuższy model.

Silnik | edytuj kod

  • V6 4.3l Vortec


Druga generacja | edytuj kod

Oldsmobile Bravada II - tył Oldsmobile Bravada II po liftingu

Oldsmobile Bravada II został zaprezentowany po raz pierwszy w 1993 roku.

Rok po prezentacji kolejnej generacji bliźniaczych SUV-ów Chevrolet Blazer oraz GMC Jimmy, dołączyła do nich zupełnie nowa odsłona Oldsmobile Bravada. Samochód powstał od podstaw na nowej platformie GMT 330, stając się nie tylko wyraźnie większy, ale i przestronniejszy w środku. Bravada ponownie wyróżniała się szczególnie bogatym wyposażeniem, a także innym wyglądem atrapy chłodnicy i zderzaków[2].

Lifting | edytuj kod

W 1998 roku SUV-y Oldsmobile, Chevroleta i GMC przeszły gruntowną modernizację, w ramach której pojawił się zupełnie nowy pas przedni. W efekcie, Bravada II zyskała większe reflektory, przemodelowane zderzaki i inny, oryginalny wzór dwuczęściowej atrapy chłodnicy[3].

Silnik | edytuj kod

  • V6 4.3l Vortec


Trzecia generacja | edytuj kod

Oldsmobile Bravada III - tył

Oldsmobile Bravada III zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 2001 roku.

Latem 2000 roku Oldsmobile przedstawiło trzecią generację Bravady, która przeszła gruntowną metamorfozę w stosunku do poprzedników, ponownie awansując o kolejny segment - tym razem do klasy wyższej. Tym razem SUV Oldsmobile stał się jedną aż z sześciu bliźniaczych konstrukcji General Motors, wraz z Buickiem Rainierem, Chevroletem TrailBlazerem, GMC Envoyem, Isuzu Ascenderem oraz Saabem 9-7X.

Podobnie jak pozostałe konstrukcje, Oldsmobile Bravada III wyróżniało się innym wyglądem pasa przedniego - samochód otrzymał charakterystyczne, podłużne, krągłe reflektory i dwuczęściową atrapę chłodnicy[4].

Produkcja Bravady zakończyła się przedwcześnie w 2004 roku zaledwie po 3 latach produkcji z powodu przeprowadzenia likwidacji firmy Oldsmobile przez General Motors.

Silnik | edytuj kod

  • L6 4.2l Vortec


Przypisy | edytuj kod

  1. Oldsmobile Bravada (ang.). [dostęp 2020-01-09].
  2. Junkyard Find: 1997 Oldsmobile Bravada (ang.). [dostęp 2020-01-09].
  3. Oldsmobile Bravada (ang.). [dostęp 2020-01-09].
  4. 2002 Oldsmobile Bravada (ang.). [dostęp 2020-01-09].
Na podstawie artykułu: "Oldsmobile Bravada" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy