Ole Ellefsæter


Ole Ellefsæter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ole Martin Ellefsæter (ur. 15 lutego 1939 w Furnes) – norweski biegacz narciarski, dwukrotny złoty medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jego olimpijskim debiutem były igrzyska w Innsbrucku w 1964 r. W swoim najlepszym starcie, w biegu na 50 km stylem klasycznym zajął 8. miejsce. Największe sukcesy odniósł podczas igrzysk olimpijskich w Grenoble w 1968 r. Triumfował tam na prestiżowym dystansie 50 km techniką klasyczną. Ponadto wspólnie z Oddem Martinsenem, Pålem Tyldumem i Haraldem Grønningenem zdobył także złoty medal w sztafecie 4x10 km. Cztery lata później, na igrzyskach olimpijskich w Sapporo jego najlepszym wynikiem było 10. miejsce na dystansie 50 km stylem klasycznym.

W 1966 roku wystartował na mistrzostwach świata w Oslo. Wraz z Oddem Martinsenem, Haraldem Grønningenem i Gjermundem Eggenem zdobył złoty medal w sztafecie. Na tych samych mistrzostwach wywalczył też srebrny medal w biegu na 15 km, ulegając jedynie swemu rodakowi Gjermundowi Eggenowi. W biegu na 50 km zajął czwarte miejsce, przegrywając walkę o brązowy medal z Eero Mäntyrantą z Finlandii. Na kolejnych mistrzostwach świata już nie startował.

Ellefsæter był także trzykrotnym mistrzem Norwegii (15 km w 1964, 50 km w 1965 i 1967). W 1971 r. jako pierwszy Norweg zwyciężył w najstarszym i największym szwedzkim maratonie narciarskim – Biegu Wazów. Oprócz niego tylko dwóch Norwegów wygrało ten bieg: Anders Aukland w 2004 r. i Jørgen Aukland w 2008 r. W 1967 roku wygrał bieg na 50 km podczas prestiżowych zawodów w Lahti oraz Holmenkollen. W tym samym roku został uhonorowany medalem Holmenkollen wraz ze szwedzką biegaczką narciarską Toini Gustafsson.

Był także lekkoatletą, odnosił sukcesy w biegu na 3000 m z przeszkodami (sześć tytułów mistrza Norwegii w latach 1960–1965, rekord życiowy 8:43,8). Reprezentował Norwegię w meczach międzypaństwowych, podczas mistrzostw Europy w 1962 odpadł w eliminacjach[1]. Za wszechstronność został uhonorowany Egebergs Ærespris.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zürich 2014 Statistics Handbook, European Athletics, s. 392 [dostęp 2017-01-15]  (ang.).
  2. Skład drużyny: Odd Martinsen, Pål Tyldum, Harald Grønningen, Ole Ellefsæter
  3. Skład drużyny: Odd Martinsen, Harald Grønningen, Ole Ellefsæter, Gjermund Eggen

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ole Ellefsæter" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy