Olej z orzechów arachidowych


Olej arachidowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Olej z orzechów arachidowych) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Butelka z olejem arachidowym Orzechy arachidowe

Olej arachidowy, olej z orzeszków ziemnycholej roślinny otrzymywany z nasion orzachy podziemnej. W postaci tłoczonej na zimno jest przejrzystym, żółtym olejem o intensywnym, orzechowym smaku i zapachu. Rafinowany olej nie ma prawie w ogóle zapachu.

Pochodzenie
Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, zachodnia i północna Afryka.
Skład
13–45% kwasu linolowego, 36–72% kwasu olejowego, 6–16% kwasu palmitynowego, 1–7% kwasu stearynowego, 1–3% kwasu arachidowego, 2–5% kwasu behenowego, 1–3% kwasu lignocerynowego, bogaty w witaminy i składniki mineralne.
Kategoria
Olej półschnący.
Trwałość
Po otwarciu butelki od 4 do 6 miesięcy.
Wytrzymałość na temperatury
Odporny na ciepło.
Zastosowanie
Stosowany w przemyśle kosmetycznym jako czysty olejek do ciała lub do masażu, jako dodatek do kosmetyków, olejków do kąpieli, w maskach do włosów przy łupieżu. Mimo że jest olejem półschnącym, zalecany jest do smarowania suchej skóry, skłonnej do łuszczenia się, a także przy egzemie (działa na skórę zmiękczająco). Używany jest w kuchni azjatyckiej. Do celów kulinarnych można go zastąpić oliwą. Przez zmieszanie w proporcji 1:2 z innym olejem roślinnym da się zredukować jego „ciężkość”.

Na początku XX wieku olej arachidowy był wykorzystywany do zasilania pierwszych silników Diesla[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Peanut Biodiesel. Boiled Peanut World. [dostęp 2011-11-02].
Kontrola autorytatywna (oleje roślinne):
Na podstawie artykułu: "Olej z orzechów arachidowych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy