Olimpijska reprezentacja Związku Radzieckiego w piłce nożnej mężczyzn


Olimpijska reprezentacja Związku Radzieckiego w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olimpijska reprezentacja Związku Radzieckiego w piłce nożnej funkcjonowała w czasie istnienia ZSRR, w latach 1958-1991 i reprezentowała ZSRR w turniejach kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich, jak również w finałach turnieju olimpijskiego piłki nożnej. W barwach reprezentacji ZSRR grali głównie, obok Rosjan, Ukraińcy, Białorusini, Gruzini czy Ormianie, w mniejszym stopniu zawodnicy pochodzący z pozostałych republik radzieckich.

Olimpijska reprezentacja została stworzona specjalnie na letnie igrzyska olimpijskie, zgodnie z przyjętą po Mistrzostwach Świata 1958 decyzji FIFA, która zabraniała uczestnictwa w Igrzyskach Olimpijskich piłkarzom, którzy grali w finałach Mistrzostw Świata. Wcześniej w olimpijskich turniejach piłki nożnej w 1952 i 1956 występowała pierwsza (główna) reprezentacja ZSRR.

Łącznie olimpijska reprezentacja ZSRR rozegrała 69 oficjalnych meczów: 46 zwycięstw, 15 remisów, 8 porażek, bilans bramek 141-47.

Oprócz oficjalnych meczów olimpijska reprezentacja ZSRR uczestniczyła w wielu międzynarodowych turniejach (np. „Złoty Puchar Jawaharlala Nehru”) oraz licznych spotkaniach towarzyskich.

Spis treści

Udział w Igrzyskach Olimpijskich | edytuj kod

Od 1992 roku olimpijska reprezentacja może składać się z piłkarzy do 23-lat, plus trzech zawodników starszych tego wieku[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Olympic tournaments

Bibliografia | edytuj kod

  • Энциклопедия «Российский футбол за 100 лет». – Moskwa, 1997.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Olimpijska reprezentacja Związku Radzieckiego w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy