Olszówka (Bielsko-Biała) w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaOlszówka (niem. Ohlisch) – dzielnica Bielska-Białej położona w południowej części miasta, w dolinie rzeki Olszówki, u podnóża Beskidu Śląskiego.
Spis treści
Historia | edytuj kod
Pierwsza wzmianka o Olszówce pochodzi z 1572 r. Miejscowość powstała w wyniku zasiedlenia pastwiska miejskiego należącego do niedalekiego miasta Bielska. W 1848 r. została podzielona pomiędzy Kamienicę (część zachodnia, zwana odtąd Olszówką Górną) i Mikuszowice Śląskie (część wschodnia, zwana odtąd Olszówką Dolną). Już na początku XIX wieku zostały odkryte walory turystyczno-wypoczynkowe obu części miejscowości. Pod koniec tego stulecia były to już tereny typowo turystyczne – istniały liczne wille letniskowe (należące głównie do bogatych mieszkańców Bielska), ścieżki spacerowe, obiekty gastronomiczne, rozrywkowe i noclegowe (m.in. schronisko turystyczne na Dębowcu), wychodziło stąd także wiele szlaków turystycznych w okoliczne góry. Dolna część Cygańskiego Lasu stała się parkiem leśnym. W 1895 r. Olszówka Dolna uzyskała połączenie tramwajowe (zlikwidowane w roku 1971) z Bielskiem, a w 1953 r. powstała kolej linowa na Szyndzielnię. W 1968 r. zarówno Kamienica, jak i Mikuszowice zostały włączone w granice Bielska-Białej.
Charakterystyka | edytuj kod
Szpital Wojewódzki Stacja dolna kolei linowej Schronisko na Koziej GórzeDo zabytków dzielnicy zaliczają się głównie wille letniskowe z przełomu XIX i XX wieku oraz obiekty turystyczne (hotele, domy wczasowe, restauracje itp.) z tego samego okresu.
Od 2002 r. obszar dzielnicy wchodzi w skład dwóch osiedli (jednostek pomocniczych gminy) – Mikuszowice Śląskie (większość) oraz Kamienica (niewielki obszar w części północno-wschodniej).
Zwyczajowo wyróżnia się dwie części tożsame z dawnym podziałem pomiędzy Kamienicę i Mikuszowice – Olszówkę Dolną (część wschodnia) i Olszówkę Górną (część zachodnia).
Olszówka jest dziś dzielnicą o charakterze turystyczno-mieszkalnym. Dominuje zabudowa jednorodzinna, głównie o charakterze willowym, oraz deweloperska. Do najważniejszych obiektów znajdujących się w Olszówce zaliczyć można: Szpital Wojewódzki, Subrejonowy Ośrodek Leczenia Psychiatrycznego, siedziba MZK Bielsko-Biała wraz z zajezdnią, siedziba Radia Bielsko, tereny wystawowe ZIAD i WORD. Istnieją tu także liczne obiekty wchodzące w skład infrastruktury turystycznej.
W północno-wschodniej części dzielnicy krzyżują się: śródmiejska obwodnica zachodnia i droga wojewódzka nr 942. W Olszówce Górnej znajduje się stacja dolna kolei linowej na Szyndzielnię.
Turystyka | edytuj kod
Olszówka jest miejscem wyjścia licznych górskich szlaków turystycznych. W obrębie dzielnicy znajdują się cztery szczyty Beskidu Śląskiego: Cuberniok (731 m n.p.m.), Dębowiec (525 m n.p.m.), Kołowrót (798 m n.p.m.) i Mokry Groń (601 m n.p.m.). Na ich stokach położone są szlaki narciarskie. Na zboczu Kołowrotu, a także Koziej Góry, Równi i Górnej Równi znajduje się Cygański Las, będący w swojej dolnej części parkiem leśnym, stanowiącym popularne miejsce wypoczynku. Innym terenem rekreacyjnym jest Polana pod Dębowcem, w sąsiedztwie której znajduje się tor saneczkowy.
Większość terenów górskich (z wyjątkiem parkowej części Cygańskiego Lasu) znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Nie przekształcona część Cygańskiego Lasu chroniona jest w ramach zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o tej samej nazwie.
Bibliografia | edytuj kod
- Mirosław J.M.J. Barański Mirosław J.M.J., Beskid Śląski. Przewodnik, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2007, ISBN 978-83-89188-71-7, OCLC 297532256 .
- Polak Jerzy: Bielsko-Biała i okolice. Przewodnik, wyd. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Bielsko-Biała 1988;
OryginałEdytujHistoria i autorzy
