Olszynka (Gdańsk)


Na mapach: 54°20′09″N 18°40′11″E/54,335833 18,669722

Olszynka (Gdańsk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Olszynka (kaszb. Òlszinka, niem. Walddorf, Bürgerwalde[1]) – dzielnica administracyjna Gdańska położona w południowo-wschodniej części miasta.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Administracyjne | edytuj kod

Północna część Olszynki (po prawej, na dole), 2010

Od wschodu graniczy z Rudnikami, od północy ze Śródmieściem, a od zachodu z dzielnicą Orunia-Św.Wojciech-Lipce. Południowy kraniec dzielnicy jest granicą Gdańska z gminą Pruszcz Gdański.

Wieś należąca do Urzędu Budowlanego terytorium miasta Gdańska położona była w drugiej połowie XVI wieku w województwie pomorskim[3]. Przed II wojną światową Olszynka podzielona była na Olszynkę Małą (niem. Klein Walddorf) i Olszynkę Wielką (niem. Gross Walddorf). 15 sierpnia 1933 roku obie części zostały przyłączone do Gdańska w niezmienionej formie podziału administracyjnego. Podczas wojny obie części Olszynki nazywane były również Bürgerwalde. Po wojnie ustalono nowy podział administracyjny miasta i obie ich części zostały połączone w jedną o jednolitej nazwie Olszynka.

Geograficzne | edytuj kod

Opływ Motławy

Olszynka leży w całości na Żuławach Gdańskich. Jest to całkowicie nizinny, w niektórych miejscach depresyjny teren. Nie ma tu żadnych naturalnych dominat terenowych. Teren jest poprzecinany licznymi rowami melioracyjnymi.

W najdłuższym południkowo miejscu liczy sobie ok. 4,1 km długości. W najszerszym równoleżnikowo miejscu liczy ok. 3,6 km szerokości.

Od północy Olszynkę ogranicza Opływ Motławy, od zachodu i południa Motława.

Charakterystyka dzielnicy | edytuj kod

Stacja Gdańsk Olszynka Most kolejowy nad Motławą

Z powodu nizinnego położenia i wiążącego się z tym zagrożenia powodziowego, dzielnica nie została zurbanizowana. Zabudowę stanowią domy wolnostojące oraz altanki przystosowane do funkcji mieszkalnych. Przed 1939 przy ulicy Olszyńskiej dla pracowników kolejowych wybudowano domy z pruskiego muru. Na obszarze dzielnicy znajdują się liczne ogrody działkowe oraz gospodarstwa ogrodnicze.

Obiekty | edytuj kod

Komunikacja | edytuj kod

Komunikacja miejska | edytuj kod

Do dzielnicy docierają autobusy miejskie linii 123, 131, 178 oraz nocna N11.

Kolej | edytuj kod

W dzielnicy Olszynka znajduje się towarowa stacja kolejowa Gdańsk Olszynka. Biegnie przez nią ważna towarowa linia kolejowa nr 226, prowadząca do Portu Północnego. Znajduje się na niej most kolejowy nad Motławą.

Przez dzielnicę kursowała niegdyś Gdańska Kolej Dojazdowa, zapewniająca dojazd z Żuław do Gdańska. Znajdowała się tu stacja przeładunkowa Piaski Gdańskie, gdzie dokonywano przeładunku produktów i materiałów z wagonów normalnotorowych na wąskotorowe lub odwrotnie. Kolej przestała funkcjonować w 1973, budynek dworca został zlikwidowany na przełomie 1973/1974[potrzebny przypis].

Rada Dzielnicy | edytuj kod

W Radzie Dzielnicy zasiada 15 radnych. W kadencji 2019–2024[5]:

  • Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy – Jadwiga Kubik
  • Przewodniczący Rady Dzielnicy – Marek Dzięcielski

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Jednostki morfogenetyczne Gdańska
  2. Podział administracyjny Gdańska, Biuletyn Informacji Publicznej – Urząd Miejski w Gdańsku [dostęp 2018-02-07] .
  3. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w.: rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955, s. 128.
  4. Rejestr zabytków nieruchomych. kobidz.pl.
  5. Rada Dzielnicy Olszynka, gdansk.pl [dostęp 2019-12-15]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Olszynka (Gdańsk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy