Omen (film)


Omen (seria filmowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Omen (film)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Omen to seria horrorów filmowych. Pierwszy film powstał w 1976 roku, jego reżyserem był Richard Donner.

Fabuła Omenów obraca się wokół biblijnej zapowiedzi o nadejściu Antychrysta i końcu świata. W przeciwieństwie do serii powieści Powieść o czasach ostatecznych, nie niesie ze sobą żadnego ewangelistycznego przesłania, a to, co zapisane zostało w Piśmie Świętym, zostało wykorzystane do stworzenia scenariusza.

Seria | edytuj kod

Seria składa się z czterech filmów:

Film Omen IV: Przebudzenie, opowiadający o córce Damiena, przez wielu nie zyskał miana integralnej części serii, przede wszystkim ze względu na jego niezwykle komercyjny charakter, „kalkowanie” poprzednich filmów oraz słabą fabułę i wykonanie.

Powstał także remake pierwszego filmu Omen w reżyserii Johna Moore'a z Lievem Schreiberem i Julią Stiles w rolach głównych.

Omen czerpie z symboliki religijnej, np. data urodzin Damiena (6 czerwca, godzina szósta rano) po zestawieniu cyfr daje liczbę 666, ksiądz swój pokój w klasztorze wytapetował stronami Biblii, aby uchronić się ode złego, na Damiena negatywnie działają krzyże czy figury przedstawiające Boga.

Powieści | edytuj kod

Pierwsze trzy powieści pokrywały się z wydarzeniami przedstawionymi w kolejnych filmach z serii. Czwarta powieść w zupełności nie pokrywa się z fabułą czwartej części filmu, nieuznawanej przez większość za część serii, powstałej w 1991 roku, czyli kilka lat po wydaniu książki. Fabuła czwartej książki jest kontynuacją wydarzeń z Omena III, piąta część jest natomiast kontynuacją części czwartej.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Omen (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy