Omulna (rzeka)


Omulna (struga) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Omulna (rzeka)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Omulna (Wełtyńska Struga[potrzebny przypis]) – struga, prawy dopływ Odry Wschodniej[2] o długości 17,06 km[3] i powierzchni zlewni 81,1 km²[4].

Struga płynie przez Równinę Wełtyńską w województwie zachodniopomorskim. Wypływa z Jeziora Wełtyńskiego i płynie w kierunku północnym. Przepływa przez miejscowości Wełtyń, Raczki, Stare Brynki, Radziszewko i Szczecin oraz przez kilka jezior i zbiorników wodnych, z których największe to Gardzienko i Krzywienko. W dolnym biegu skręca na zachód i uchodzi do Odry Wschodniej w południowej części szczecińskiego osiedla Klucz[5][6][1].

Struga jest częściowo uregulowana[potrzebny przypis].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Omulna na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2018-02-11].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 196. [dostęp 2018-02-11].
  3. Omulna na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2018-02-11].
  4. Omulna na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Mapa Podziału Hydrograficznego Polski 2010. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2018-02-11].
  5. Rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej Szczecin
  6. BiP Gryfino
Na podstawie artykułu: "Omulna (rzeka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy