Onkologia kliniczna


Onkologia kliniczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy

Onkologia kliniczna – dziedzina medycyny zajmująca się ogólnoustrojowym leczeniem przyczynowym oraz wspomagającym osób chorych na nowotwory. W Polsce onkologia kliniczna jest podstawową specjalnością lekarską.

Obszar działania | edytuj kod

Nowotwory złośliwe były kiedyś chorobami leczonymi głównie przez chirurgów. Wraz z pojawieniem się leków przeciwnowotworowych pacjentami coraz częściej zajmować się musieli interniści. Z uwagi na specyfikę tych leków następowało wydzielanie się spośród internistów wyspecjalizowanej grupy – pojawiła się chemioterapia nowotworów, jako specjalność szczegółowa medycyny wewnętrznej, zastąpiona obecnie przez onkologię kliniczną. Najogólniej rzecz biorąc specjaliści w tej dziedzinie zajmują się planowaniem diagnostyki oraz każdym rodzajem leczenia pacjentów onkologicznych, który nie wiąże się z wykonywaniem procedur chirurgicznych. W Polsce także radioterapię wyłączono do odrębnej specjalności.

Metody leczenia ogólnoustrojowego | edytuj kod

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Onkologia kliniczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy